Duygusal zekâ ve evlilik doyumu arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence and marital satisfaction
- Tez No: 927360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, duygusal zekâ ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi inceleyerek bireylerin duygusal yetkinliklerinin evlilik ilişkilerinin kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Duygusal zekâ, bireyin kendi duygularını ve başkalarının duygularını algılama, anlama, düzenleme ve etkin bir şekilde yönetme kapasitesi olarak tanımlanmakta ve özellikle evlilik bağlamında sağlıklı iletişim ve çatışma çözme süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Araştırma, Bitlis ilinde yaşayan 131 evli birey üzerinde gerçekleştirilmiş olup, nicel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Evlilik Doyumu Ölçeği kullanılmış, veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan veriler korelasyon ve regresyon analizleri gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, duygusal zekâ ile evlilik doyumu arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özellikle öz-farkındalık, empati ve duygusal düzenleme gibi duygusal zekâ bileşenlerinin evlilik doyumunu önemli ölçüde yordadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, duygusal zekâ düzeyi yüksek bireylerin evliliklerinde daha sağlıklı iletişim kurduklarını, çatışmaları daha yapıcı bir şekilde yönetebildiklerini ve duygusal yakınlıklarını artırarak ilişkilerinden daha yüksek doyum sağladıklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, mevcut literatüre duygusal zekânın evlilik ilişkilerindeki rolüne dair önemli katkılar sunmakta ve evlilik danışmanlığı ile terapötik müdahalelerde duygusal zekânın geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunmaktadır. Duygusal zekâ becerilerinin artırılması, çiftlerin ilişkilerinde daha fazla uyum ve istikrar sağlamalarına yardımcı olabilir ve genel evlilik doyumlarını olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of individuals' emotional competencies on the quality of marital relationships by examining the relationship between emotional intelligence and marital satisfaction. Emotional intelligence is defined as an individual's capacity to perceive, understand, regulate and effectively manage his/her own emotions and the emotions of others and plays a critical role in healthy communication and conflict resolution processes, especially in the context of marriage. The study was conducted on 131 married individuals living in Bitlis province and quantitative method was used. Schutte Emotional Intelligence Scale and Marital Satisfaction Scale were used as data collection tools and data were collected by face-to-face survey method. The collected data were evaluated by statistical methods such as correlation and regression analysis. The findings show that there is a significant and positive relationship between emotional intelligence and marital satisfaction. Especially emotional intelligence components such as self-awareness, empathy and emotional regulation were found to significantly predict marital satisfaction. These results reveal that individuals with high levels of emotional intelligence establish healthier communication in their marriages, manage conflicts more constructively, and achieve higher satisfaction from their relationships by increasing their emotional intimacy. This study provides important contributions to the existing literature on the role of emotional intelligence in marital relationships and makes suggestions for improving emotional intelligence in marriage counseling and therapeutic interventions. Increasing emotional intelligence skills may help couples achieve greater harmony and stability in their relationships and positively affect their overall marital satisfaction.