438 numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri'ndeki (937-1530) Ankara livası bölümünün transkripsiyon ve değerlendirmesi
Account book of Anatolian province (Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri) dated 1530
- Tez No: 92737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma 1530 tarihli Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu defterindeki Ankara livası bölümünün transkrip ve değerlendirmesidir. Ankara'nın 16. yy'daki durumu ile ilgili yapılan çalışmalara katkıda bulunulması için yapılmıştır. Birinci bölümde haslar ele alınarak, Ankara livasındaki Padişah, Anadolu Beylerbeyi ve Sancakbeyi haslarının merkez ve kazalara göre dağılımları ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde 16. yy'daki Ankara nüfusu hakkında da bilgi verilmiştir. İkinci bölümde tımarlar ele alınarak züema ve merdan ile kale müstahsfızı tımarları dağılımları ile incelenmiştir. Üçüncü bölümde Ankara'nın merkezindeki ve kazalarındaki vakıflar, tasnifi yapılmak suretiyle incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Ankara'nın 1530 yılındaki sosyo-ekonomik durumu üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmede hasların, tımarların ve vakıfların durumu ve dağılımları merkez ve kazaların birbirleri ile mukayeseleri yapılmak suretiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the transcription and evaluation of Ankara Liva's chapter from the“Account Book of Anatolion Province (Muhasebe-î Vilâyet-? Anadolu Defteri)”dated 1530. Aim of this study is to make a contribution to studies concerning the condition of Ankara in 16 th century. In the evaluation chapter, Sociu-economic conditions of Ankara and it's districts (kaza) were dealt with. In introductory chapter, history of Ankara; in the first chapter the hases (haslar) and in the second chapter the timars were ^examined. A general evaluation and comparison of Ankara and it's districts were given in conclusion chapter.