Çimento üretim sektöründe muhasebe denetimi ve iç kontrol sistemi
  1. Tez No: 92736
  2. Yazar: EYLEM DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmada özellikle iç kontrol sisteminin işletmeler için önemine dikkat çekilmiş ve işletmede yerine getirdiği fonksiyonlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. İç kontrol sisteminin unsurları, iyi bir iç kontrol sisteminin kurulup etkin, kendisinden beklenenleri karşılayabilmesi için gerekli minimum şartlar inceleme konusu yapılmıştır. İç kontrol sisteminin her işletmede aynı şekilde monte edilmesi, alt sistemlerinin standartlaştırılması mümkün olmaktadır. Bu her işletmenin üretim ve pazarlama süreçlerinin birbirlerinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sektör bazında daha belirgin kurallar tespit etmek mümkün olmaktadır. Bu anlamda çimento üretim sektörü seçilmiş ve iç kontrol sisteminin unsurları araştırılmaya çalışılmıştır. Belirlenen bu unsurların etkilerini test edebilmek amacıyla bir örnek işletme seçilmiş ve her bir unsur bu işletme üzerinde incelenmiştir. İnceleme yöntemi olarak anket ve yüzyüze görüşme yöntemi kullanılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde denetimin tanımı, özellikleri, çeşitleri, denetimde bulunabilecek hata ve hileler ile denetimle ilgili diğer kavramlar tanımlanmıştır. İkinci bölümde denetim alanları ve bunlara uygun denetim teknikleri dikkate alınarak denetimin uygulanmasına yönelik açıklamalar yer almıştır. Üçüncü bölümde iç kontrol sistemi, sistemin fonksiyonları olan muhasebe kontrolü ve yönetsel kontrol ile iç kontrol sisteminin özellikleri, amaçları ve inceleme yöntemleri ile ilgili temel kavramlar tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde uygulama çalışmasının yapılacağı işletmenin ait olduğu çimento üretim sektörü, faaliyet alanları, üretim çeşitleri, üretim maliyet unsurları ve işletmenin kanuni yükümlülükleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise işletmeye uygulanan iç kontrol sistemi soru anketi ve faaliyet alanlarının yanıtlara göre değerlendirilmesi, uygulaması yer almıştır. Ayrıca örnek işletmenin iç kontrol sistemi hakkında tespit edilen durumlar belirlenerek konunun daha anlaşılabilir olmasına çalışılmıştır. Sonuçta işletmenin iç kontrol sisteminin etkinliği ile mali tabloların güvenirliliği test edilmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, especially internal control systems' importance for the organizations (business) is emphasized and explained the functions of them in the organizations in detail. The components of the internal control systems, establishment of the internal control systems, effectiveness, expects from them and necessary minimum conditions are analyzed. It is not possible to put together internal control systems to the every organization and standardization of the sub-systems, because of every organization has got different production and marketing process. By the way, it is possible to define, definite rules for the sectors. In this meaning, cement prodiction sector is selected and studied the internal control systems on this sector. In order the test; the effects of the defined components, a sample organization has been taken and every component is examined on this organization. During the study, survey and interview technics are used. This thesis includes five chapters. In the first chapter; definetions, characteristics, types, errors and conceps of the auditing are given. In the second chapter; auditing areas, suitable auditing techiniques and auditing application paths are explained. In the third chapter; characteristics of the internal control systems, aims and the concepts of the examination methods, internal control systems themselves, as a function auditing control and administration control are defined. In the fourth chapter; some information is given about the cement sector which includes the studied organisation, like production sector, activity area, production types, components of production cost and legal responsibilities of the organization. In the last chapter includes applied internal control system's question survey to the organization, application and evaluation of the answers depending up on the activity areas. At the same time; the conditions which are observed in the sample organization's internal control system are given in order to clear understanding the subject matter. Consequentey, effectiveness of the organization's internal control system and reliability of the financial tables are tested confidently. ICYtKSEKÖ?RiTtHKDBULC dokDmajiiaston IO0KEZİ