Ergenlerde bağlanma stilleri sosyal duygusal öğrenme ile algılanan stres ve iyi oluş arasındaki ilişkiler
The relationship between attachment styles social emotional learning, perceived stress and well-being in adolescents
  1. Tez No: 927388
  2. Yazar: DENİZ BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin bağlanma stilleri, sosyal-duygusal öğrenme becerileri, algılanan stres ve iyi oluş düzeylerine ilişkin gizil profillerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri ergenlik dönemi bağlamında incelemektir. Araştırma 2024 – 2025 eğitim öğretim yılının 1. döneminde Ankara ili Mamak, Çankaya, Keçiören merkez ilçelerinde öğrenim gören 493 lise öğrencisinin (254 kadın, 239 erkek) katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, 3 Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, EPOCH Ölçeği, Ergenlerde Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sorusu kapsamında öncelikle bağlanma stilleri, sosyal duygusal öğrenme becerileri, algılanan stres ve iyi oluş değişkenleri arasındaki ilişki test edilmiştir. Bu kapsamda güvenli bağlanma puanları ile iyi oluş ve sosyal duygusal öğrenme becerileri arasında pozitif yönlü; algılanan stres arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkilerin olduğu; kaçınan bağlanma puanları ile sosyal duygusal öğrenme becerileri arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkilerin olduğu; kaygılı bağlanma puanları ile algılanan stres, iyi oluş ve sosyal duygusal öğrenme becerileri arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşıldı. Ergenlerin bağlanma stilleri içerisinde gizil grupların olup olmadığını test etmek amacıyla bir sonraki aşamada Gizil Profil Analizi uygulanmıştır. Bu kapsamda alanyazına da uygun olarak 3 alt profil tespit edilmiş ve“güvenli bağlanma”,“kaçınan bağlanma”ve“kaygılı bağlanma”etiketleri ile profiller elde edilmiştir. Araştırmanın bir diğer aşamasında ise elde edilen profillerin diğer profillerden ayırıcı yönlerini tespit etmek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Son aşamada ise lise öğrencilerinin bağlanma stillerinde, sosyal duygusal öğrenme becerilerinde, algılanan stres ve iyi oluş düzeylerinde cinsiyete göre farklılaşma olup olmadığını incelemek adına bağımsız örneklemler için t testi; yaşlara, sınıf düzeylerine, okul türlerine göre farklılaşma olup olmadığını incelemek için ANOVA kullanılmıştır. Bu analizlerin sonucunda cinsiyete göre algılanan stres ve bağlanma stillerinde anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu; yaş ve sınıf düzeyine göre kaçınan bağlanmada anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the latent profiles of high school students in terms of attachment styles, social-emotional learning skills, perceived stress and wellbeing levels and to examine the relationships between these variables in the context of adolescence. The research was conducted with the participation of 493 high school students (254 females, 239 males) studying in the central districts of Mamak, Çankaya, Keçiören in Ankara province in the first semester of the 2024-2025 academic year. Research data were collected through the Personal Information Form, 3-Dimensional Attachment Styles Scale, Perceived Stress Scale, EPOCH Scale, and Adolescent Social Emotional Learning Scale. Within the scope of the research question, firstly, the relationship between attachment styles, social-emotional learning skills, perceived stress and well-being variables was tested. In this context, it was found that there were positive relationships between secure attachment scores and well-being and socialemotional learning skills; negative and significant relationships between avoidant attachment scores and social-emotional learning skills; It was concluded that there were negative and significant relationships between anxious attachment scores and perceived stress, well-being and social emotional learning skills. In the next stage, Latent Profile Analysis was applied in order to test whether there were latent groups within the attachment styles of adolescents. In this context, 3 sub-profiles were identified in accordance with the literature and profiles were obtained with the labels“secure attachment”,“avoidant attachment”and“anxious attachment”. In another stage of the research, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) analysis was used in order to determine the distinguishing aspects of the obtained profiles from other profiles. In the last stage, t-test for independent samples was used to examine whether there was a difference in the attachment styles, social emotional learning skills, perceived stress and well-being levels of high school students according to gender; ANOVA was used to examine whether there was a difference according to age, grade level and school type. As a result of these analyses, it was seen that there was a significant difference in perceived stress and attachment styles according to gender; and there was a significant difference in avoidant attachment according to age and grade level.