Hastanede takip edilen gebelerde stres, beslenme bilgi düzeyi ve besin tüketiminin değerlendirilmesi
Evaluation of stress, nutritional knowledge level and food consumption of pregnant women followed in the hospital
- Tez No: 927387
- Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebelerdeki gebelik dönemi stresi ile beslenme bilgi düzeylerinin besin tüketimlerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma ile gebelerin yaşadığı stresin beslenme tercihleri üzerindeki etkilerini anlamak ve sağlıklı gebelik sürecini desteklemek amaçlanmaktadır. Kesitsel yapılan araştırmamıza Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen 210 gebe dahil edilmiştir. Veri toplamada demografik bilgiler sorulmuş ve Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ), 24 Saatlik Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı ve Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Bu araştırmada, gebelerin Genel Stres Düzeyi Ölçeği (GSDÖ) puanlarının ortalama 69,00±28,79 olduğu bulunmuştur. Yetişkinler İçin Temel Beslenme ve İlgili Davranışlar Ölçeği (YETBİD) alt faktör puanları incelendiğinde, temel beslenme bilgisi, besin tercihi ve beslenme ile sağlık arasındaki ilişki düzeylerinin ortalama puanlarının sırasıyla 44,89±7,97, 24,67±4,55 ve 8,54±1,79 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of pregnancy-related stress and nutritional knowledge levels on dietary consumption in pregnant women. The purpose of this study is to understand the effects of stress experienced by pregnant women on their dietary preferences and to support a healthy pregnancy process. A total of 210 pregnant women followed at Zeynep Kamil Training and Research Hospital were included in this cross-sectional study. Demographic data were collected, and the Pregnancy Stress Assessment Scale (PSAS), the Nutrition Knowledge Scale for Adults (NKS), and a 24-Hour Dietary Recall were used. Data were analyzed using the SPSS 26.0 software. In this study, the average score of the General Stress Level Scale (GSL) was found to be 69.00±28.79. When examining the subscale scores of the Nutrition Knowledge and Related Behaviors Scale for Adults (NKS), the average scores for basic nutrition knowledge, food preference, and the relationship between nutrition and health were found to be 44.89±7.97, 24.67±4.55, and 8.54±1.79, respectively.