Emotional and behavioral problems in relation with the attachment securities of adopted vs. non-adopted children and the child rearing practices of their parents
Evlat edinilmiş ve biyolojik ebeveynleriyle yaşayan çocukların davranışsal ve duygusal sorunları ve bağlanma düzeyleri ile anne babalarının çocuk yetiştirme stillerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmeleri
  1. Tez No: 250621
  2. Yazar: DENİZ İLKİZ ALTINOĞLU DİKMEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlat edinilmiş ve biyolojik ailesi yanında yaşayan çocukların davranışsal ve duygusal sorunlarını, çocukların bağlanma ilişkileri ve ebeveynlerinin çocuk yetiştirme stilleri kapsamında karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu amaçla 6-18 yaşları arasındaki 61 evlat edinilmiş çocuk ve yaş/cinsiyet bakımından eşleştirilmiş biyolojik ailesi yanında yaşayan 62 çocuk ile bu çocukların ebeveynleri araştırmaya dahil edilmişlerdir. Evlat edinilip edinilmeme durumlarının yanısıra, herhangi bir çocuk ruh sağlığı biriminde izlenip izlenmeme durumları da dikkate alınarak bu çocuklar dört grupta değerlendirilmişlerdir. Çocukların duygusal ve davranışsal sorunlarını değerlendirmek üzere anne ve babalar ölçekler doldurmuşlar, ayrıca 11-18 yaş arasındaki ergenler kendilerini değerlendirmişlerdir. Anne-babalar ayrıca çocuklarının mizaç özelliklerini, kendi kişilik özelliklerini ve kendi ebeveynlik stillerini değerlendirmişlerdir. Çocuklar, anne ve babalarının duyarlılık ve ulaşılabilirliklerine olan güvenlerini ve anne babalarının ebeveynlik stillerini değerlendirmek üzere ölçek doldurmuşlardır. Veri toplanmasının ardından grup farklılıkları ve korelasyonlar analiz edilmiştir. Sonuçlar evlat edinilmiş çocukların hiçbir ölçümde, biyolojik aileleriyle yaşayan akranlarından farklı olmadıklarını göstermiştir. Öte yandan, klinik gruptaki çocukların anneleri, diğer gruba göre daha fazla duygusal ve davranışsal sorunlar rapor etmiş, çocuklarının bir görevi sürdürmede daha az başarılı ve mizaç olarak daha hareketli olduklarını belirtmişlerdir. 10 yaşından küçük çocuklar, büyük çocuklara göre anne ve babalarını daha fazla duyarlı ve güvenilir olarak algılamış ve anne babalarını daha kabul edici ebeveynler olarak değerlendirmişlerdir. Alanyazınından farklı olarak, çocuğun evlat edinilme yaşı, sorun davranışı ile ya da anne babasına bağlanması ile ilişkili bulunmamıştır. Öte yandan, çocuğun evlat edinildiğini öğrenme yaşı ile sorun davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş, çocuğun özel durumunu öğrenme yaşı geciktikçe sorun davranışlarının da arttığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar ilgili alanyazını çerçevesinde tartışılmıştır. Ayrıca, klinik uygulama ve politika oluşturma ile ilgili öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the emotional and behavioral problems of Turkish adoptees and compare them with non-adopted peers raised by their biological parents. To fulfill this aim, 61 adopted children aged between 6-18 were compared to 62 age and gender matched non-adopted children. A second classification was made in terms of being followed in a child psychiatry unit. Both parents were asked to rate their children?s problem behaviors on ?Child Behavior Check List / 6-18?, temperament characteristics on ?School Age Temperament Inventory?, their own personality traits on ?Basic Personality Traits Inventory? and own parenting styles on ?Measure of Child Rearing Styles?. Children were asked to rate both parents? availability and reliability as attachment figures on ?Kerns Security Scale? and parenting styles on ?Measure of Child Rearing Styles?. Adolescents between ages 11-18, rated their own problem behaviors on ?Youth Self Report?. Group differences and correlations were analyzed. The results indicated non-significant differences between adopted and non-adopted groups in all of the measures. Children in clinical group unit displayed more problem behaviors, were less task persistent and had more activity than children in non-clinical group. Children under 10 years rated their mothers as being more available attachment figure, being more accepting and responsive than their fathers. Contrary to the literature, age of the child at the time of adoption was not found to be related with problem behaviors or attachment relations. On the other hand, results indicated that the older the child learned about her/his adoption status, the more emotional and behavioral problems occurred. Findings of the study were discussed in the frame of relevant literature. Clinical and policy implications were offered.