Ahmet Yesevi'nin ahlâk anlayışında Türk töresinin yansımaları
Reflections of Turkish customs in Ahmet Yesevi's understanding of morality
- Tez No: 927393
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, Ahmet Yesevi'nin ahlak anlayışında Türk töresinin yansımalarını incelemektedir. Ahmet Yesevi, İslam'ın öğretilerini benimseyen ve bu öğretileri Türk töresi ile harmanlayan önemli bir mutasavvıftır. Türk toplumunun norm geleneği olan töre, Ahmet Yesevi'nin ahlaki ilkeleri üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada, Ahmet Yesevi'nin ahlak anlayışındaki doğruluk, dürüstlük, adalet, hoşgörü, yardımseverlik gibi temel ilkelerin, Türk töresindeki karşılıklarıyla nasıl örtüştüğü incelenmiştir. Ayrıca, Ahmet Yesevi'nin eserlerinde dile getirdiği ahlaki değerlerin, İslam öncesi Türk toplumlarında var olan töre kültürüyle paralellik gösterdiği ve bu değerlerin İslam sonrası dönemde nasıl sürdürüldüğü tartışılmıştır. Çalışma, Ahmet Yesevi'nin ahlak anlayışının, Türk toplumunda ahlaki değerlerin korunmasında ve toplumsal düzenin sağlanmasında ne derece önemli bir rol oynadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Ahmet Yesevi'nin ahlaki ilkeleri, Türk töresi ile olan etkileşimi üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reflections of Turkish customs in Ahmet Yesevi's understanding of morality. Ahmet Yesevi is an important Sufi who adopted the teachings of Islam and blended these teachings with Turkish customs. The custom, which is one of the deep-rooted traditions of Turkish society, has a deep impact on Ahmet Yesevi's moral principles. In this study, it was examined how the basic principles such as truthfulness, honesty, justice, tolerance and helpfulness in Ahmet Yesevi's understanding of morality overlap with their counterparts in Turkish customs. In addition, it has been discussed that the moral values expressed in Ahmet Yesevi's works are parallel to the customary culture that existed in pre-Islamic Turkish societies and how these values were maintained in the post-Islamic period. The study aims to reveal how important Ahmet Yesevi's understanding of morality plays in protecting moral values and ensuring social order in Turkish society. In this context, Ahmet Yesevi's moral principles were analyzed through his interaction with Turkish customs.