Sağlıklı bireylerde üst, orta, alt torakal seviye manipülasyonun akciğer kapasitesi ve vital bulgulara olan etkisi
The effect of upper, middle, and lower thoracic level manipulation on lung capacity and vital signs in healthy individuals
  1. Tez No: 927426
  2. Yazar: DUYGU DİLEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sağlıklı bireylerde üst, orta, alt torakal seviye manipülasyonunun akciğer kapasitesine ve vital bulgulara olan etkisini incelemektir. Gönüllülük esasına dayanan bu çalışmaya 18-60 yaş arası 120 kişi dahil edildi. Randamizasyon yöntemiyle her grupta 30 kişi olacak şekilde, üst torakal, orta torakal, alt torakal manipülasyon grubu ve plasebo grubu olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. Uygulama öncesinde katılımcıların demografik özellikleri (yaş, boy, kilo, cinsiyet, kronik hastalık, sportif aktivite, sigara ve alkol kullanımı, düzenli kullanılan ilaç bilgisi) değerlendirilmeye alınmıştır. Katılımcıların uygulama öncesi ve sonrası akciğer kapasiteleri spirometre cihazı ile, kalp hızı pulse oksimetre ile ölçülmüştür. 1.gruba T1 seviyesinde torakal manipülasyon, 2.gruba T5 seviyesinde torakal manipülasyon, 3.gruba T8 seviyesinde torakal manipülasyon uygulanırken plasebo grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadan katılımcılara bu konu hakkında bilgi verilmemiştir. Alt, Orta, Üst Torakal ve Plasebo grubu arasında boy, kilo, vücut kitle endeksi, yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim parametreleri ile değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır (p>0.05). Alt, Orta, Üst Torakal ve Plasebo grubu arasında boy, kilo, vücut kitle endeksi, yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim parametreleri ile değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to examine the effect of upper, middle and lower thoracic level manipulation on lung capacity and vital signs in healthy individuals. 120 people between the ages of 18 and 60 were included in this voluntary study. By randomization method, 4 groups were formed: upper thoracic, middle thoracic, lower thoracic manipulation group and placebo group, with 30 people in each group. Before the application, the demographic characteristics of the participants (age, height, weight, gender, chronic disease, sports activity, cigarette and alcohol use, regularly used medication information) were evaluated. The participants' lung capacity was measured with a spirometer before and after the application, and their heart rate was measured with a pulse oximeter. While thoracic manipulation was applied to the 1st group at the T1 level, thoracic manipulation at the T5 level to the 2nd group, and thoracic manipulation at the T8 level to the 3rd group, participants were not informed about this subject before any application was made to the placebo group. No statistically significant differences were found between the Lower, Middle, Upper Thoracic, and Placebo groups in terms of height, weight, body mass index, age, gender, marital status, and education parameters (p>0.05). No statistically significant differences were found between the Lower, Middle, Upper Thoracic, and Placebo groups in terms of height, weight, body mass index, age, gender, marital status, and education parameters (p>0.05).