TÜRKİYE'DE VERGİ DENETİMİNDE RİSK ANALİZİ UYGULAMASININ İNCELENMESİ
EXAMINATION OF RISK ANALYSIS APPLICATION IN TAX AUDITING IN TURKEY
- Tez No: 927427
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER YAKAR, PROF. DR. NESLİHAN COŞKUN KARADAĞ, DOÇ. DR. ALPASLAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Vergi denetimi, mükelleflerin vergi mevzuatına uygun davranıp davranmadıklarını tespit etmeye yönelik işlemlerdir. Vergi denetiminin amacı vergi kayıp ve kaçaklarının tespit edilmesini sağlamak ve vergi gelirlerindeki azalışın önüne geçmektir. Etkin bir vergi denetimi için incelenecek mükellef seçiminin doğru yapılması önemlidir. Bütün mükelleflerin incelenmesi mümkün olmadığından vergi denetiminde risk analizi kullanılmaktadır. Risk analizi inceleme için doğru mükellefin seçilmesini kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu nedenle vergi denetiminde risk analizi yöntemi dünyada ve Türkiye'de uygulanmaktadır. Risk analizi vergi denetiminde birçok ülkede uygulanmaktadır. Türkiye'de ise vergi denetiminde risk analizi Hazine ve Maliye Bakanlığı, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı olmak üzere üç kurum tarafından yapılmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye ile seçilmiş ülkelerde risk analizi uygulamaları karşılaştırılmış olup, risk analizine ilişkin Türkiye'de uygulama birliği ve mevzuatın olmaması gibi eksiklikler tespit edilmiş ve yapılması gerekenler konusunda çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tax audit is the process of determining whether taxpayers comply with tax legislation. The aim of tax auditing is to identify tax evasion and loss, and to prevent the decrease in tax revenues. For an effective tax audit, it is important to make the correct selection of taxpayers to be examined. Since it is not possible to examine all taxpayers, risk analysis is used in tax audits. Risk analysis is a method that helps in selecting the correct taxpayer for examination. Therefore, the risk analysis method is applied in tax audits both worldwide and in Turkey. Risk analysis is applied in tax audits in many countries. In Turkey, risk analysis in tax audits is conducted by three institutions: the Ministry of Treasury and Finance, the Tax Inspection Board, and the Revenue Administration. In this context, the risk analysis practices in Turkey have been compared with those of selected countries, and shortcomings such as the lack of application uniformity and legislation regarding risk analysis in Turkey have been identified, with solutions and recommendations for necessary improvements.