Dikkat eksikliği olan çocuklarda ebeveyn uyumu
In children with attention deficit parental compliance
  1. Tez No: 927425
  2. Yazar: ŞEYMA BİLEN ASYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı çocukları olan ebeveynlerin evlilik uyumlarının değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada iki çalışma grubu oluşturulmuştur. İlk grup DEHB tanılı çocukları olan ebeveynler, ikinci grup DEHB tanılı çocuğu olmayan ebeveynlerdir. Her iki gruptan 50'şer ebeveynle anketler gerçekleştirilmiştir. Anketler çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Anket formu dört dölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde Mükemmeliyetçilik Ölçeği, üçüncü bölümde Evlilik Uyumu Ölçeği ve son bölümde Anne Baba Tutumları Ölçeği yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, T testi, ANOVA,MANOVA ve Pearson Korelasyon analizine tabii tutulmuştur. Araştırma neticesinde ebeveynlerin mükemmeliyetçilik ölçeğinde anlamlı farklılaşma belirlenememiştir. DEHB tanılı çocuğu olan ebeveynlerin evlilik uyumu puanları diğer gruba göre daha düşük çıkmış ve T testi sonçları da anlamlı farklılığa işaret etmiştir. Tek yönlü çok değişkenli analiz (varyans) neticesinde Anne-baba Tutumları Ölçeğinin alt boyutları (demokratik, koryucu-istekçi, otoriter) üzerinde DEHB tanılı çocuğu olan ebevynlerin ve DEHB tanısı olmayan ebeveynlerin anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to assess the marital adjustment of parents who have children diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). To accomplish this, two distinct study groups were formed. The first group comprises parents who have children with ADHD, while the second group consists of parents who do not have children with ADHD. A total of 50 parents from each group participated in the study, with the questionnaires administered online. The questionnaire form is divided into four sections: the first section captures demographic information, the second section includes the Perfectionism Scale, the third section encompasses the Marriage Adjustment Scale, and the fourth section focuses on the Parental Attitudes Scale. The collected data underwent various analyses, including descriptive statistics, T-tests, ANOVA, MANOVA, and Pearson Correlation analysis. The research findings revealed no significant difference in the perfectionism scale among the parents. However, the parents with a child diagnosed with ADHD demonstrated lower marital adjustment scores compared to the other group, as indicated by the significant results of the T-test. Additionally, through one-way multivariate analysis (variance), it was observed that both parents with a child diagnosed with ADHD and parents without an ADHD diagnosis significantly influenced the sub-dimensions of the Parent Attitudes Scale, specifically the democratic, protective-demanding, and authoritarian aspects.