0-6 yaş çocuğu olan ebeveynlere destek programlarının yaygınlaştırılmasında belediyelerin rolü: Bir model önerisi (Çekmeköy belediyesi)
The role of municipalities in disseminating support programs for parents with 0-6 year old children: A model proposal (Çekmeköy municipality)
  1. Tez No: 927443
  2. Yazar: NURSEL DAVARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma, Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi'ne Ocak-Haziran 2024 döneminde başvuran 0-6 yaş arası çocukların ön değerlendirme formlarının retrospektif analizini içermektedir. Araştırmanın amacı, ailelerin merkeze başvurma nedenlerini ve hangi alanlarda destek talep ettiklerini belirleyerek çocukların gelişim güçlüklerini ortaya koymak ve belediye hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesine katkı sağlamaktır. Araştırma, MASQDA programı ile verilerin analizini kapsamaktadır. Cinsiyet, yaş, okul durumu, problem davranışlar ve başvuru nedenleri gibi değişkenler kodlanmış ve tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ailelerin ihtiyaçlarını ve çocukların gelişimsel zorluklarını anlamada önemli ipuçları sunmuş, ayrıca yapılan benzer çalışmalarla paralellik göstermiştir. Bu analizler, belediye hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunmak adına temel veriler sağlamıştır. Araştırma sonucunda, ailelerin Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezine en çok dil gelişimi, sosyal beceriler ve davranış problemleri alanlarında destek talebiyle başvurduğu belirlenmiştir. Problem davranışların yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Belgelerde ekran maruziyetine ilişkin kodlamaların fazlalığı dikkat çekmiş olup, ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi ve uzmanların ekran maruziyeti üzerine daha derinlemesine araştırmalar yapılması önerilmektedir. Ayrıca raporu bulunmayan ancak belediyeden hizmet almak isteyen ailelerin sayısının fazlalığı da dikkat çekmiş olup bu durumun nedenlerinin araştırılması gerektiği ortaya konmuştur. Çalışma, belediyelerin hizmetlerini ailelerin ihtiyaçlarına göre daha hedefli hale getirmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle erken çocukluk döneminde gelişimsel destek programlarının artırılması ve ebeveynlere yönelik farkındalık eğitimlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir. Belediyelerin çocuklara yönelik hizmetlerini standartlaştırarak daha kaliteli hale getirmek için diğer belediyelerdeki uygulamalar da araştırılmalı ve ortak bir yaklaşım benimsenmelidir. Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezinde yürütülen çalışmaların, diğer belediyeler için model teşkil etmesi ve çocukların gelişimsel ihtiyaçlarına yönelik daha etkili hizmetler sunulmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study involves a retrospective analysis of pre-assessment forms of children aged 0-6 who applied to the Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi (Independent Living Center) between January and June 2024. The research aims to identify the reasons why families apply to the center, determine the areas where they seek support, highlight the developmental difficulties of the children, and contribute to enhancing the effectiveness of municipal services. The research includes data analysis using the MASQDA program. Variables such as gender, age, school status, problem behaviors, and application reasons were coded and evaluated using thematic analysis. The findings provided important insights into the needs of families and the developmental challenges of children, aligning with similar studies. These analyses provided foundational data for offering concrete suggestions to improve municipal services. The results revealed that families most frequently applied to the Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi for support in areas such as language development, social skills, and behavioral problems. It was observed that problem behaviors varied by age and gender. The abundance of coding regarding screen exposure in the documents has attracted attention, and it is recommended that families be made aware of this issue and experts conduct more in-depth research on screen exposure. Furthermore, the large number of families seeking services from the municipality despite having no reports regarding their issue has drawn attention, emphasizing the need to investigate the reasons behind this situation. The activities conducted at the Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi are expected to serve as a model for other municipalities and contribute to the provision of more effective services addressing the developmental needs of children.