Tip 2 diyabetli bireylerin diyabet okulu öncesi ve sonraki üç aylık süreçte akut komplikasyon gelişme üzerine etkisine yönelik diyabetli birey görüşleri: Bir Fenomenolojik çalışma
Opinions of individuals with Type 2 diabetes on the effect of developing acute complications before and after diabetes school in the three-month period: A Phenomenological study
- Tez No: 927456
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL AVDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyabet Hemşireliği Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Diyabet okulları; ülke genelinde uzun zamanlardan beri uygulamada olan diyabetli bireylerin özbakımlarına destek sağlayan bir uygulamadır. Bu çalışmanın amacı; Çanakkale ilinde bulunan bir devlet hastanesindeki Tip 2 diyabet tanısı almış bireylerin diyabet okulu eğitim programına katılmadan önce ve katılım sonrasındaki üç aylık dönemde akut komplikasyon gelişimine yönelik bilgi düzeyleri, farkındalıkları ve deneyimlerine ilişkin görüşlerini fenomenolojik bir yaklaşım çerçevesinde derinlemesine incelemek amacıyla nitel olarak yapılmıştır. Sonuçlar: Çalışmanın sonucunda, tip 2 diyabetli bireylerin diyabet okulu öncesinde diyabet ve akut komplikasyonları hakkında yanlış bilgiler edindikleri, ancak eğitim sonrasında diyabet yönetimi ve motivasyonlarının arttığı, bilgi eksikliklerinin giderildiği ve eğitimlere yönelik olumlu ve faydalı görüşler bildirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes schools are a long-established practice across the country that supports the self-care of individuals with diabetes. This study aims to explore qualitatively, within a phenomenological framework, the knowledge levels, awareness, and experiences of individuals diagnosed with type 2 diabetes at a public hospital in Çanakkale, before and after participating in a diabetes school training program, focusing on acute complications over three months. Conclusion: The results of the study indicated that individuals with type 2 diabetes had acquired incorrect information about diabetes and acute complications before attending the diabetes school. However, after the training, their diabetes management and motivation improved, knowledge gaps were filled, and they expressed positive and beneficial opinions about the education.