Kalp yetersizliği olan hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between healthy lifestyle behaviors and quality of life in patients with heart failure
  1. Tez No: 927457
  2. Yazar: MEHMET AĞASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KUMAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma kalp yetersizliği olan hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji servislerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 288 hasta dahil edilmiştir. Araştırma etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılan hastalardan yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği ve MacNew Kalp Hastalığına Özgü Yaşam Kalitesi Anketi kullanılarak toplanmıştır. İstastiksel analizler SPSS 22 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors and quality of life in patients with heart failure. The study was conducted in the Cardiology wards of Adana City Training and Research Hospital. A total of 288 patients were included in the study. Ethics committee approval, institutional permission and written informed consent were obtained from the patients participating in the study. Data were collected using the Patient Information Form, Healthy Lifestyle Behaviors II Scale and MacNew Heart Disease Specific Quality of Life Questionnaire. Statistical analyses were performed using SPSS 22 software.