8. sınıf fen bilgisi ders kitabının alternatif ölçme ve değerlendirme anlayışı açısından incelenmesi
Examination of 8th grade science textbook in terms of alternative measurement and evaluation approach
- Tez No: 927472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada 8. sınıf Fen Bilimleri ders kitabının alternatif ölçme ve değerlendirme anlayışı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Fen bilimleri ders kitaplarıyla ilgili literatürdeki çalışmalara bakıldığında, kitapların bilim tarihi, bilimin doğası, Bloom taksonomisi, içeriğin bilimsel araştırmalarla uyumu, konuların sıralanışı ve kullanılan görsel materyaller gibi farklı yönlerden incelendiği görülmektedir. Ayrıca, bilimsel okuryazarlık, görsel temsiller ve değerlendirme bölümleri gibi konular da araştırmaların odaklandığı diğer başlıca alanlardır. Bunun yanı sıra, bazı çalışmalarda ders kitaplarının ölçme ve değerlendirme yaklaşımları açısından ele alındığı da dikkat çekmektedir. Yeni hazırlanan ders kitaplarının analiz edilmesi ve değerlendirilmesi, kitaplarda yer alan bilimsel içerik, görseller ile ölçme ve değerlendirme soruları ve yanıtlarındaki hataların tekrarını önlemek açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, 8. sınıf fen bilimleri ders kitabı alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımları açısından ele alınmıştır. Bu bağlamda,“8. sınıf fen bilimleri ders kitaplarında alternatif ölçme ve değerlendirme teknikleri nasıl kullanılmıştır?”sorusu temel problem durumu olarak incelenmiştir. Bu araştırmada, doküman analizi yöntemi kullanılarak 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren beş yıllık süreyle ders kitabı olarak kabul edilen özel bir yayıncılığa ait 8. sınıf fen bilimleri ders kitabı, ölçme ve değerlendirme boyutları açısından incelenmiştir. Kitapta her ünitenin hazırlık bölümleri, öğrenme alanları ve değerlendirme çalışmaları kısımlarında yer alan soruların geleneksel ya da alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ait olup olmadığı tespit edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kitabın hazırlık ve öğrenme alanları bölümlerindeki soruların ağırlıklı olarak geleneksel ölçme ve değerlendirme teknikleriyle hazırlandığı görülmüştür. Öğrenme alanlarında ise alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerinden yapılandırılmış grid, kavram haritası, yaparak yaşayarak öğrenme, proje çalışmaları ve bulmacalara sınırlı ölçüde yer verildiği saptanmıştır. Değerlendirme bölümlerinde de benzer şekilde geleneksel tekniklerin daha yaygın olduğu, alternatif tekniklerden ise yapılandırılmış grid, kavram haritası ve performans ödevi gibi tekniklerle ilgili soruların bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze the 8th grade science textbook in terms of alternative assessment and evaluation approach. When the studies in the literature on science textbooks are examined, it is seen that the textbooks are examined from different aspects such as the history of science, the nature of science, Bloom's taxonomy, the compatibility of the content with scientific research, the order of the subjects and the visual materials used. In addition, scientific literacy, visual representations and assessment sections are other main areas of focus. In addition, it is also noteworthy that some studies have examined textbooks in terms of assessment and evaluation approaches. Analyzing and evaluating newly prepared textbooks is very important to prevent the repetition of errors in the scientific content, visuals, assessment and evaluation questions and answers. In this study, the 8th grade science textbook was analyzed in terms of alternative assessment and evaluation approaches. In this context, the question“How were alternative assessment and evaluation techniques used in 8th grade science textbooks?”was examined as the main problem situation. In this research, document analysis method was used. The 8th grade science textbook of a private publishing company, which was accepted as a textbook for five years starting from the 2023-2024 academic year, was analyzed in terms of measurement and evaluation dimensions. It was determined whether the questions in the preparatory sections, learning areas and evaluation studies sections of each unit in the book belonged to traditional or alternative assessment and evaluation techniques. Descriptive analysis method was used to analyze the data. As a result of the research, it was seen that the questions in the preparation and learning areas sections of the book were mainly prepared with traditional assessment and evaluation techniques. In the learning areas, structured grid, concept map, learning by doing, project work and puzzles, which are alternative assessment and evaluation techniques, were used to a limited extent. Similarly, in the evaluation sections, it was determined that traditional techniques were more prevalent, while questions related to alternative techniques such as structured grid, concept map and performance homework were included.