Psoriasis (sedef hastalığı) tanısı almış bireylerin Diyetİnflamatuar İndeksi ve Akdeniz Diyeti Skoru ile PsoriasisAlan ve Şiddet İndeksi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dietaryinflammatory index and mediterranean diet score withpsoriasis area and severity index in individualsdiagnosed with psoriasis
- Tez No: 927480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, psoriasis (Sedef Hastalığı) tanısı almış bireylerin diyet inflamatuar indeksi (Dİİ) ve Akdeniz Diyeti Skalası (ADS) ile Psoriasis Alan ve Şiddet İndeksi (PAŞİ) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Eylül 2023 – Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Şişli International Kolan Hospital Dermatoloji kliniğinde yürütülmüştür. Araştırmaya, psoriasis tanısı almış 31 gönüllü katılmıştır. Sosyodemografik Anket Formu, Besin Tüketim Kaydı Formu ve ADS tablosu kullanılarak Akdeniz diyetine (AD) uyum, aynı zamanda Shivappa ve arkadaşlarının 2014'te geliştirdiği, besin ve besin öğelerinin özelleştirilmiş tam inflamatuar etki skoru, global tüketim miktarı ve standart sapma değerleri kullanılarak Dİİ değerlendirilmiştir. Ayrıca Dermatoloji uzmanı tarafından PAŞİ ölçülmüştür. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. ADS ortalaması 28,62±3,77, PAŞİ ortalaması 10,35±5,1 ve Dİİ puan ortalamasının 2,53±4,8 olduğu ve geniş bir dağılım gösterdiği bulunmuştur. Bulgular, katılımcıların AD'ye uyumunun genel olarak orta düzeyde olduğunu, ancak bunun psoriasis şiddeti üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını göstermiştir (p=0,172, r=-0,252).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII) and the Mediterranean Diet Score (MDS) with the Psoriasis Area and Severity Index (PASI) in individuals diagnosed with psoriasis. It conducted between September 2023 - June 2024 at the Dermatology Clinic of Istanbul Şişli International Kolan Hospital. Total of 31 volunteers diagnosed with psoriasis participated. Adherence to the Mediterranean diet was assessed using the Sociodemographic, Food Consumption Record Form, and MDS table. DII was evaluated using the customized inflammatory effect score of foods and nutrients developed by Shivappa and others in 2014. PASI was measured by a Dermatology specialist. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0 software. The mean ADS was 28.62±3.77, PASI was 10.35±5.1, and DII score was found to be 2.53±4.8, indicating a broad range of variation. The findings indicated that the participants generally had a moderate adherence to the Mediterranean diet (MD), but this adherence did not have a direct impact on psoriasis severity (p=0.172, r=-0.252).