Psoriasisli hastalarda CT-1, ADMA ve HSCRP düzeylerinin nabız dalga hızı ve klinik parametlerle korelasyonu
Correlation of CT-1, ADMA and HSCRP levels with pulse wave rate and clinical parameters in patients with psoriasis
- Tez No: 803141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ÖZNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Kardiyoloji, Dermatology, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kaplan B, Psoriasisli Hastalarda CT-1, ADMA ve HsCRP düzeylerinin Nabız Dalga Hızı ve Klinik Parametrelerle Korelasyonu Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kardiyovasküler Fizyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2023. Psoriasis deride keskin sınırlı, eritemli papül ve plaklar üzerinde yerleşmiş, sedefi-beyaz renkle karakterize lezyonları olan sık görülen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın histopatolojik değişikliklerle seyretmesi ve kronik inflamasyonun neden olduğu değişiklikler sonucu komorbiditeler oluşabilmektedir. T hücrelerin aktivasyonu sonucu inflamatuar maddelerin salınımı ile arter endotel aktivasyonuna yol açtığı görülmektedir. Çalışmamızın amacı biyopsisi olan psoriasisli kardiyovasküler risk faktörü olmayan hasta grup ile sağlıklı kontrol grubu arasında kişilerin CT-1, ADMA ve HsCRP değerlerinin karşılaştırılması, nabız dalga hızı ve günlük yaşamdaki fiziksel düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmamıza Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesinde Dermatoloji polikliniğine başvuran psoriasis tanısı almış ve kardiyovasküler risk taşımayan 38 hasta grup ile 32 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Çalışmamız hasta ve sağlıklı kontrol olarak iki gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, BKI CT-1 ile HsCRP düzeyleri açısından anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Kaplan B, correlation of CT-1, ADMA and hsCRP levels with Pulse Wave rate and Clinical parameters in patients with Psoriasis Namık Kemal University Institute of Health Sciences Graduate Thesis, Department of cardiovascular Physiology, Tekirdağ, 2022. Psoriasis is a common chronic inflammatory disease in the skin with sharply limited, erythemed papules and plaques, with lesions characterized by a pearl-white color. Comorbidities can occur as a result of the disease's histopathological changes and the changes caused by chronic inflammation. Activation of T cells appears to lead to arterial endothelial activation by the release of inflammatory substances. The purpose of our study was to evaluate the relationship between the biopsy group of patients without cardiovascular risk factors and the healthy control group between the CT-1, ADMA and hsCRP values of the subjects, pulse wave rate and physical levels in daily life. In our study, 38 patient groups and 32 healthy control groups who applied to Dermatology outpatient clinic at Tekirdağ Namık Kemal University Hospital were included. Our study was divided into two groups as patient and healthy control. There was a significant difference in age, CT-1 and hsCRP levels between the patient and control groups. (P < 0.001, P = 0.000, P < 0.014, P = 0.000)a larger number of patients is needed for better results. We think these values will lead clinically in predicting cardiovascular risk