Çimento sektöründe uygulanabilecek değer tespit yöntemleri ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 92752
  2. Yazar: ZEKİ KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Günümüzdeki özelleştirme, küreselleşme, sermaye piyasalarındaki hızlı gelişim vb olgular; şirketlerde satış, birleşme ve halka açılmayı da beraberinde gündeme getirmiştir. Bu gelişmeler karşısında yatırımcıların isabetli karar verebilmeleri için işletme yada hisse senedinin gerçek değerini bilmeleri gerekmektedir. Böyle bir ihtiyacın karşılanması sağlıklı değer tespit çalışmalarının yapılması ile mümkün olabilecektir. Yapılan araştırmalardan genel olarak“teknik”ve“mali”yöntemler olarak iki guruba ayırabileceğimiz bu değerleme yöntemleriyle işletme değerinin hesabında birincisinde varlıkların değerinden; ikincisinde ise, varlıkların gelecekte sağlayacakları nakit akışlarından hareket edildiği tespit edilmektedir. Varlıkların değerinden hareket eden teknik orijinli yöntemlerin varlıkların tarihi değerlerlerini dikkate almaları, muhasebe uygulamalarındaki bazı farklılıklar vb nedenlerden dolayı uygulamaları sınırlı bulunmaktadır. Ancak net nakit akışlarına sahip olmayan işletmelerin değerlemesinde bu yöntemlerden“Yeni Tesis Etme Maliyetine Göre Özvarlık Değerini Hesaplama”yönteminden yararlanılmaktadır. Mali orijinli yöntemler daha yaygın olarak uygulanmaktadırlar. Bu yöntemlerden“İndirgenmiş Nakit Akışları”yöntemi; nakit akışlarını en geniş şekilde kavraması, paranın zaman değerini dikkate alması, riski yansıtması, işletme ile ilgili faktörler yanmda çevreyle ilgili faktörleri de göz önüne alması vb özelliklerinde dolayı öncelikle tercih edilmesi gereken ve hisse senetleri menkul kıymetler borsasında işlem görmeyen işletmelerin değerlemesinde faydalı sonuçlar veren bir yöntemdir. Bir işletmenin gelecekte sağlayacağı nakit akışlarına dayalı değerinin hesabında, nakit girişlerinin ana kaynağı olan satışların gerçeğe yakın bir şekilde tahmin edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle işletme yanmda genel ekonomi ve sektörle ilgili değişkenlerin de sağlıklı olarak analizi gerekmektedir. Bu değişkenlerden satışlarla ilişkisi bulunanlar belirlenerek performans tahminlerine yansıtılmalıdır. Bir çimento fabrikası değerlenirken hammadde sahalarının rezervleri ve teminindeki kolaylık, ekonomik ve sosyal çevrenin gelişmişlik düzeyi, büyük tüketim merkezlerine olan yakınlığı vb faktörlerin de gözardı edilmemesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, transformations into a private enterprise, globalization, rapid changes in the stock markets and similar facts have resulted in the association of the firms or presentation to the public. Against these developments an investor must know the exact value of the shares or the administration. This is only possible with the true works on the value determination. Researches have shown that the value determination may be classified into two groups as“techniqual”and“financial”where former one deals with the value with limited applications whereas the latter one concerns about the potential cash flow in the future. However, the firms that have not got clear cash flow should be evaluated according to the“Self-Value Calculation According to the New Establishment Cost (Yeni Tesis Etme Maliyetine Göre Özvarlık Değerini Hesaplama)”methodology. Among the finincal determination methods, involving the time value of the money, risk and the management factors with the enviornmental factors,“Reduced Cash Flow (İndirgenmiş Nakit Akışları)”methodology must be preferred to evaluate the firms which are not involved in the stock and exchange markets. The evaluation of an administration based on the cash flow in the near future is significant on the prediction of the sales,which is the main source of the cash inflow. To achieve this, general economy and the variatios in the sector must also be analyzed carefully. Related with the sales, this parameters must be determined and involved to the estimations. Finally, while evaluating a firm like a cement factory, one should also consider the reservation of the raw material fields and assuarence facilities, level of the economical and social environment and the hinterland of the region. ^JgKg3a5CamMMimft^