Çoklu takas (barter) ve muhasebeleştirilmesinde karşılaşılan sorunlar
- Tez No: 92753
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
125 ÖZET Barter kurum şeklinde organize bir piyasada mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu demektir. Barter işlemi ise; bir firmanın satın aldığı mal veya hizmetin bedelini sahip olduğu mal veya hizmetle geri ödemesidir. Bu sistemi işletmeler, uygulamada; bir taraftan finansman tekniği diğer taraftan da satış tekniği olarak kullanmaktadır. Genelde Takas işlemi; iki kişi arasında yapılan ve her iki tarafın ihtiyaç duyduğu aynı değerdeki mal veya hizmetin karşılıklı olarak değiştirilmesi demektir. Barter sisteminde ise çok sayıda firma, çok sayıda mal veya hizmetle sistem içinde faaliyette bulunmaktadır. Bu sistemde barter organizasyonları bir mal ve hizmet havuzu oluşturmakta ve üyeler kendi mal veya hizmetlerini burada satışa sunmaktadırlar. Yine satmış oldukları mal veya hizmetin bedelini de yine bu havuzdan mal veya hizmet satın alarak tahsil etmektedirler. Böylece satıcının alacağı garanti altına alınmakta ve birebir takas (Bilateral) işleminde olduğu gibi malı satan işletme, karşı işletmenin malını almak zorunda kalmamaktadır. Barter Organizasyonları iki istasyonlu (Bilateral) takas işlemlerinin getirdiği zorlukları ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuşlardır. Barter sisteminde işlem yapmak için öncelikle Barter organizasyonuna üye olmak gerekir. Sisteme üye olmak isteyen işletmeler, barter kuruluşuna üyelik başvurusu yapmakta, başvuruları kabul edilen firmalar Barter organizasyonunun talep ettiği yıllık belirli tutarda dövizi aidat olarak yatırmakta ve Barter kuruluşu ile üyelik sözleşmesi imzalamaktadır. Barter sistemine üye olan işletmeler mal veya hizmet taleplerini Barter kuruluşlarına bildirmekte, barter kuruluşları da internet yoluyla bu arz ve talepleri üye durumunda bulunan diğer işletmelere bildirmektedir.126 Böylece işletmelerin oluşturduğu bir arz-talep bilgi bankası oluşmakta ve üye firmalar internet vasıtasıyla işletmelerdeki bilgisayarlardan bu bilgi bankasına ulaşmaktadırlar. Bu sistemden yararlanan işletmeler, mal veya hizmet satın alarak ya sisteme borçlanmakta, ya da mal veya hizmet satarak sistemden alacaklı olmaktadırlar. Yalnız burada önemli olan husus; mal veya hizmeti alan işletmenin karşı işletmeye değil, barter organizasyonuna bprçlanmasıdır. Bu nedenle Barter kuruluşları üyelerden teminat göstermelerini istemekte ve bu teminat miktarına göre de bir satın alım limiti açmaktadırlar. Satın alım limitinin ifade ettiği değer, işletmenin hesabındaki alacak miktarı veya banka teminatı olmaktadır. Barter organizasyonları bilgi bankası işlevini görmekte ve gerçekleşen Barter işlemlerinde alıcı ve satıcı firmaların cari hesaplarını tutarak, oluşturduğu Barter havuzunda satıcının alacağını mal veya hizmet satın alarak tahsil etmesini, alıcının borcunu ise kendi mal veya hizmetini bu havuza satarak ödemesini sağlamaktadırlar. Bu çerçevede Barter organizasyonları barter işlemlerinden dolayı alacaklı olan (satıcı) işletmenin cari hesabına ürünün Türk lirası tutarı kadar dövizi alacak, borçlu olan (alıcı) firmanın cari hesabına ise ürünün Türk lirası tutarı kadar dövizi borç yazmaktadır. Barter kuruluşları, bu işlemlerin dökümünü her ay sonunda alıcı ve satıcıya birer hesap ekstresi göndermek suretiyle bildirmektedir. Barter organizasyonları faaliyetlerini düzenledikleri Barter lisans anlaşması çerçevesinde bağımsız olarak çalışan, işletmelerin barter organizasyonuna katılmalarını sağlayan, işletmelerin sistemi kullanmalarına yardımcı olan deneyimli ve yetenekli profesyonel kişiler olan firma danışmanları (Broker) vasıtasıyla yürütmektedirler.
Özet (Çeviri)
127 ABSTRACT“Barter”is the exchange system of the goods and service within the framework of on organized market. Barter process, however, is the pay - back of a particular firm with the purchase and the service received. This system has been conducted; practically, both as a finance technique and also marketing method. In general, the process of bartering is the exchange of supply and demand, in one sense, by both the one who needs and the who presents any particularly good. In that system, numerous firms has taken place with a numerous goods Orland services. In other words, allied with supplies. In such a system, the barter organizations cause to form a supply and service pool, and the members present to issue their goods here. They provide back the supplies and service given with again the supplies and service they need. Hence, the goods the seller is expected to purchase have been guaranteed and; as seen in a bilateral deal, the firm as a seller does not have to purchase the opponent firm's goods. Barter organizations are established in order to sweep away the obstacles caused by bilateral processes. In order to access to any operation in Barter system, initially it is essential to be the ember to the Barter organization. The organizations requiring to the member of the system, they need to apply for the membership and those whose applications are admitted are supposed to deposit the amount of the exchange annually determined by the Barter organization itself, and they are expected to sing the membership petition with the Barter company (organization).128 The establishment, the members of the Barter system, have informed about the demand for goods and service to the Barter organization, so the Barter organization have conveyed the supply and demand to the other members establishments via Internet. By doing so a sort of supply and demand data bank is set up and the members firms can reach that data bank in their own places via Internet. The organizations benefiting from the system considered to be in owe by purchasing goods or service to the system, or selling goods or service to the system, be creditor. However, another point to be considered here is that not the associations receiving goods and service the opponent but to the Barter organization. Thus, the Barter organization requires the members to offer a warranty and according to the suns they open a promise - to sell account. The promise - to sell limit vale is admitted to be the sale's warranty of the establishmecits account Barter organizations function as databanks and take the current accent of the buyer and seller firms in Barker processes, enable the buyer to collect the credit by selling the goods and service as for the debt they pay by their own goods and services to the account. In this sense because of the Barter processes, Barter organizations will register the debt of the exchange equal to the cost of the product in Turkish liras to the buyer's current account, and will withdraw the exchange amount equal to the product in Turkish money current to the sellers current account. Barter organizations have informed to both buyer and seller by sending extracts toward to end of each month. Barter organizations have performed their tasks under the embayment of experienced and well -qualified brokers who facilitate the involvement of the establishment in Barter organization, within the framework of Barter license contract, as on independent association. aotiDMAimsYOM