Minör künt kafa travmalı çocuklarda pecarn ve catch klinik karar verme kuralları etkinliklerinin karşılaştırılması
Mi̇nör künt kafa travmali çocuklarda pecarn ve catch kli̇ni̇k karar verme kurallari etki̇nli̇kleri̇ni̇n karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 703077
  2. Yazar: ÖNER BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç; minör künt kafa travmalı çocuklarda bilgisayarlı tomografi çekiminde PECARN ve CATCH kurallarının klinik anlamlı intrakranial patoloji saptamadaki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Acil servise GKS 14-15 olan minor künt kafa travması ile başvuran 18 yaş altı pediyatrik hastaların çekilen beyin tomografileri sonuçları kayıt altına alınmıştır. 18 yaş ve üstü ve GKS: 14 altı olan hastalar, çalışmaya katılmayı reddeden hastalar, hasta takibinde verileri kaybolan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada asıl karşılaştırılacak olan intrakranial patolojilerin saptanmasında PECARN ve CATCH'in karşılaştırılmasına ek olarak prognoz göstergeleri olarak taburculuk, servise yatış, operasyon, yoğun bakım ünitesine yatış ve ölüm olmak üzere 4 ayrı sonuç dikkate alınmıştır ve prognoz bu sonuçlar üzerinden değerlendirilecektir. Bu çalışma prospektif olarak 01.01.2016- 30.04.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Sonuç: Gerek PECARN gerekse CATCH klinik karar verme kurallarının minör künt kafa travması ile başvuran çocuk hastalarda BBT çekme kararı vermede etkili kurallar olduğunu tespit etmekle birlikte, PECARN'ın daha yüksek sensitiviteye sahip olması sebebiyle acil servislerde daha kullanışlı bir kural olduğunu düşünmekteyiz. Özellikle GKS
Özet (Çeviri)
Objective: In this study it is aimed to compare the success of PECARN and CATCH rules in computed tomography shootings to detect clinically significant intracranial pathology in minor head traumatized children. Materials and Methods: Brain CT results of emergency service applicants under the age of 18 with GCS 14-15 and minor blunt head trauma was recorded. Patients who rejected to participate in the study, patients who were 18 or older and whose GCS was under 14 and patients whose follow-up data got lost were excluded from this study. While focusing on the comparison in determining the clinically significant intracranial pathology of the PECARN and CATCH rules, hospital discharge, hospitalization service, operation, admission to the intensive care and death was added to the prognosis and 4 separate results were taken into consideration and prognosis was judged on these results. This prospective study was conducted from 01. January 2016 to 30. April 2016. Conclusion: Although both PECARN and CATCH clinical decision rules were considered widely effective in making brain CT scanning in pediatric patients with minor head trauma, PECARN rules are believed to be more useful in the emergency room due to their higher sensitivity. Especially in young children with nonfrontal hematoma and with GCS