Hapis cezasının ertelenmesi
  1. Tez No: 927562
  2. Yazar: EMİN BERATHAN SAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ABANOZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 51. maddesinde düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi müessesi hem pratik hem teorik açıdan incelenmektedir. TCK'nın 51. maddesinde düzenlenen erteleme müessesesi modern ceza hukukunun ıslah amacını gerçekleştirmek için kısa süreli hapis cezalarına alternatif olarak getirilmiştir. Uygulamada bu kuruma sıkça başvurulmakta lakin erteleme kararı verilmeden önce özellikle soruşturma aşamasında ertelemenin amacına uygun düşmeyecek kararlar alınmakta ve neticede erteleme kararı verilse de kurum amacını yerine getirememektedir. Uygulamada yaşanan bu sorunlara da çözüm önerileri sunulmuş ve daha önce Türkiye'de yayınlanan tezlerde araştırması yapılmayan erteleme kararı sonrasındaki mükerrer faillik oranları tezimizin son bölümünde detaylıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the regulation of postponement of imprisonment as set forth in Article 51 of the Turkish Penal Code No. 5237. The postponement mechanism outlined in Article 51 is introduced as an alternative to short-term prison sentences in order to fulfill the reformative purpose of modern criminal law. In our work, the postponement of imprisonment is analyzed both practically and theoretically. Although there is frequent recourse to this regulation in practice, decisions are made during the investigation phase that are not consistent with the purpose of the postponement, particularly before a postponement decision is rendered. Consequently, even when a postponement decision is made, it fails to achieve its intended purpose. Solutions to these practical issues are also proposed, and we provide a detailed analysis of the rates of reoffending after a postponement decision—an area previously unexplored in Turkey—in the final section of our thesis.