Vergilendirilebilir gelirin tespitinde vergi istihbaratının önemi ve işlevi
Significance and function of tax intellegance to uncover of taxable revenues
- Tez No: 327724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN COŞKUN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada daha az vergi ödemek ya da hiç vergi ödememek amacıyla vergiye tabi gelirin gizlenmesi, bunun yöntemleri, geliri gizlemenin hukukî sonuçları ile gizlenen gelirin tespiti amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan vergi istihbarat faaliyetleri ve bunların sonuçları incelenmiştir.Türk vergi sisteminde kaynak ve net artış teorilerinin sentezi benimsenerek bütün gelirler kavranmaya ve vergilendirilmeye çalışılmaktadır. Beyan esasının geçerli olduğu ülkemizde mükellefler de doğal olarak vergiye karşı direnç algısıyla elde edilen gelirlerini gizlemeye çalışmaktadır. Devlet ile mükellef arasındaki bu çıkar çatışması ortamında, Gelir İdaresi hukuksal yaptırım gücü ile birlikte gelişen teknolojinin de imkânlarını kullanarak gizlenen geliri ortaya çıkarmak ve bunun üzerinden vergi almak çabası içerisindedir.Gerçek ve tüzel kişiler hakkında açık ya da gizli bilgilerin yürürlükteki mevzuat çerçevesinde toplanarak anlamlı bir bütünlük içerecek düzeyde ve vergi incelemesine done teşkil edecek şekilde analiz edilmesi süreci olarak tanımladığımız vergi istihbarat faaliyetleri sonucunda, vergi incelemelerinin verimliliğinin arttığı, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerde azalma sağlandığı ve mükelleflerin vergiye karşı dirençlerinin azalarak vergiye gönüllü uyum düzeyinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study interwieved to intelligence activities of the tax and result of them which they executing by Revenue Administration for determine to hidden revenues not paying or less paying of tax with aim of hidden of revenues which is depending to tax, forms of that, and legal obligations of in case of determining.In Turkish Tax system adopted of net increases and sourches synthesis and trying to determine to all revenues and take under taxes. Declaration of bases is valid in our Country and taxpayers trying to hidden of their gained revenues with mentalite of resistance against to tax inherently. In this atmosphere of conflict of interest between goverment and taxpayers, Revenue Administration is trying to uncover to hidden revenues and take over the tax on that by legal enforcement power and using to technological sources.Observed that; decreasing to off record eceonomical acts, inreasing of level of suitable for taxing after decreasing to resist against to tax of taxpayers, on result of intellegence acts on procedure which is determined as analysis period which they may constent as a data for interwieving of taxes about collecting of information under cover of current provisions for legal entity and natural persons hidden or clear datum.