Karpal tünel sendromunda bilek-dirsek ve ikinci parmak-bilek segmentleri arasındaki duyu sinir iletim hız farkı ile klinik bulgular arasındaki ilişki
Relationship between sensory nerve conduction velocity differences between wrist-elbow and second finger-wrist segments and clinical findings in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 927567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT FİDANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada median sinirin bilek-dirsek (ortodromik) ve ikinci parmak-bilek segmentleri (ortodromik) arasındaki duyu sinir iletim hız farkı (BD- PB) ve ikinci parmak-bilek segmentinde antidromik olarak yapılan BD-PB (BD- PB/A)'lerin karpal tünel sendromu (KTS) tanısındaki yeri ve bunların KTS'nin klinik bulguları ile ilişkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Klinik Nörofizyoloji Laboratuvarına başvuran klinik ve sinir iletim çalışması (SİÇ) bulguları KTS ile uyumlu olan 40 KTS hastası ve 40 sağlıklı birey bu prospektif çalışmaya dahil edildi. KTS hasta grubuna Vizüel Analog Skala (VAS), Kol-Omuz-El sorunları anketi (DASH) uygulandı. KTS hastalarında KTS'nin klinik ve nörofizyolojik sınıflaması yapıldı. Tüm katılımcılara uygulanan median ve ulnar SİÇ'lere ek olarak, katılımcıların BD-PB ve BD-PB/A bulguları değerlendirildi. Bulgular: KTS hastaları ve sağlıklı bireyler arasında yaş ve cinsiyet farklı değildi (p>0,05). Sağlıklı bireylerin 40, KTS hastalarının 61 ekstremitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the role of sensory nerve conduction velocity difference between the wrist-elbow (orthodromic) and second finger-wrist segments (orthodromic) of the median nerve (WE-FW) and WE-FW performed antidromically in the second finger-wrist segment (WE-FW/A) in the diagnosis of carpal tunnel syndrome (CTS) and their relationship with clinical findings of CTS were investigated. Material and Methods: Forty CTS patients and 40 healthy individuals who were admitted to the Clinical Neurophysiology Laboratory and whose clinical and nerve conduction study findings (NCS) were compatible with CTS were included in this prospective study. Visual Analog Scale (VAS), Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand questionnaire (DASH) were applied to the CTS patient group. Clinical and neurophysiological classification of CTS was made in CTS patients. In addition to the median and ulnar NCSs applied to all participants, the WE-FW and WE-FW/A findings of the participants were examined. Results: Age and gender did not differ between CTS patients and healthy individuals (p>0.05). Forty extremities of healthy individuals and 61 extremities of CTS patients were examined.