1980'den günümüze basının mülkiyet ve sahiplik yapısındaki değişmeler
  1. Tez No: 92758
  2. Yazar: SELDA BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET“1980'den Günümüze Basının Sahiplik ve Mülkiyet Yapısındaki Değişmeler”konulu bu çalışma ile, basın dışı sermayenin basına neden yatırım yaptığı ve böyece, gelişen süreçte mülkiyet ilişkilerinin nasıl değiştiğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. 24 Ocak 1980'de Türk ekonomisinde liberalleşme politikalarına hız verildiği ve basın açısından da değişim rüzgarlarının hızlı estiği bu dönemin, basın mülkiyeti üzerine etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aydın Doğan ve Asil Nadir örnekleri ile bu değişim döneminin özelliklerini yansıtmaları açısından incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıca, kapitalizmin yeniden yapılanması ile basın mülkiyetinin değişmesi arasındaki ilişki ve teknolojik gelişmenin tekelleşme eğlimine etkileri ve sonuçları incelenmiştir. Ayrıca, Türk basınında görülün tekelleşme eğiliminin nedenleri ve bu bağlamda basın devlet ilişkileri ve basın grupları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is aimed in thesis to indicate that why the private sector which is out of the media sector investment into media and therefore in this process how the relationships of ownership changed ? In adition to this the period in which the decisions of 24 January was taken into practise and then be half of decisions about liberalization of economy was examined. Therefore how these progresses effect on press ownership. To explain this process we studied on two cases: These were Aydın Doğan and Asil Nadir. Besides the trends of monopolization in Turkish press ownership have been the debated on press and state relations. Begining from these points the relationship between re-construction of capitalism and change of press ownership has been analysed. And then we discursed the effects of technological development on the trend of monopolization and its results. NKtaftiiasrai Ntttf