Kısa fiber ile güçlendirilen posterior overlay restorasyonların, kırılma dirençlerinin, farklı kalınlıktaki CAD/CAM restoratif materyalleri ile karşılaştırılması
Comparison of fracture resistance of short fiber reinforced posterior overlay restorations with different thicknesses CAD/CAM restorative materials
  1. Tez No: 927600
  2. Yazar: ALPTEKİN YUSUF KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Posterior dişlerin oklüzal yüzeylerinde olası defekt ve aşınma durumunda metal içermeyen restoratif materyaller ile overlay restorasyon uygulanır. Dijital teknik ile hazırlanan indirekt restorasyonların üretiminde kullanılan CAD/CAM blok indirekt materyallerde ideal materyal arayışı devam etmektedir. Overlay restorasyon uygulamalarında materyal seçiminde rezin matriks seramik materyal grubu sıklıkla tercih edilmektedir. Rezin matriks seramik materyalin, mekanik özelliklerinin artırılması için deneysel olarak içeriğine kısa fiber materyal eklenmektedir. Bu yeni nesil restoratif materyal, kısa fiber ile güçlendirilen kompozit rezin (SFRC) restoratif materyal olarak isimlendirilir. Tez çalışmanın amacı, kısa fiber ile güçlendirilen kompozit rezin CAD/CAM restoratif materyal ile rezin matriks mikroyapıda CAD/CAM restoratif materyallerden farkı kalınlıklarda üretilen posterior overlay restorasyonların kırılma dayanım değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 60 adet çürük, kırık, restorasyon içermeyen çekilmiş mandibular molar diş kullanıldı. overlay restorasyon uygulaması için dişlerin oklüzal yüzeyleri dentin dokusu açığa çıkana kadar prepare edildi. Overlay restorasyonların dijital üretimi için dijital ölçü tekniği ile ölçü alımını takiben, oklüzo-servikal kalınlık başka bir deyişle santral fossa kalınlığı 1,5 mm (n=10/grup) olan tasarım bilgisayarda hazırlandı. Bu tasarımı takiben bilgisayar programının move seçeneği kullanımı ile 0,8 mm (n=10/grup) ve 2,2 mm (n=10/grup) oklüzo-servikal kalınlıklarda overlay restorasyonların üretimi, kısa fiber ile güçlendirilen kompozit rezin (SFRC) ve rezin matriks seramik (Cerasmart 270) CAD/CAM restoratif blok materyalleri kullanımı ile tamamlandı. Üretimi tamamlanan overlay restorasyonların iç yüzeyleri 50µm boyutlarında alüminyum oksit partikülleri kullanımı ile pürüzlendirildi ve primer uygulandı. Diş destekli overlay restorasyonlar, hazırlanan diş yüzeyinde herhangi bir ön yüzey işlemi yapılmadan kendinden adeziv rezin yapıştırma simanı ile simante edildi. Hazırlanan test örnekleri, kırılma dayanım testi öncesi, 24 saat 37°C etüvde bekletildi. Diş destekli overlay restorasyon uygulamasından başka restorasyonların diş desteği olmadan test edilmesi için diş desteksiz overlay restorasyon grupları da hazırlandı, kırılma dayanım testi öncesi, 24 saat 37°C etüvde bekletildi. Diş destekli (n=60) ve diş desteksiz (n=60) posterior overlay restorasyonların kırılma dayanım testi üniversal test cihazında, restorasyonların bukkal ve lingual tüberküllerinin eğimli yüzeylerine temas eden çapı 5 mm olan metal küre ile gerçekleştirildi. Kırılma dayanım test sonuçlarından elde edilen test gruplarına ait veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edildi. Verilerin normal dağılmasından dolayı iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, üç gruplu karşılaştırmalarda ise ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In presence of possible defects and wear on the occlusal surfaces of the posterior teeth, overlay restorations with metal-free restorative materials are used. The ongoing research for the ideal material in CAD/CAM block indirect materials used in the production of indirect restorations prepared with digital technique is still in progress. Resin matrix ceramic materials are frequently preferred material when overlay restoration treatment indicated. In order to increase the mechanical properties of resin matrix ceramic material, experimentally short fiber material is added to its composition. This new generation restorative material is called short fiber reinforced composite resin (SFRC) restorative material. The aim of this study was to compare the fracture strength values of short fiber reinforced composite resin CAD/CAM restorative material and resin matrix CAD/CAM restorative materials with different thicknesses in posterior overlay restorations. In the study, 60 extracted mandibular molar teeth without caries, fracture or restoration were included. The occlusal surfaces of the teeth were prepared until the dentin tissue were exposed for overlay restoration. For digital manufacturing of overlay restorations, a design with a occluso-cervical thickness other means central fossa thickness of 1,5 mm (n=10/group) was prepared on the computer software following with digital impression technique. Based on this design, overlay restorations with occluso-cervical thicknesses of 0,8 mm (n=10/group) and 2,2 mm (n=10/group) were fabricated using short fiber reinforced composite resin (SFRC) and resin matrix ceramic (Cerasmart 270) CAD/CAM restorative block materials. The inner surfaces of the fabricated overlay restorations were etched with air-particle abrasion with 50µm aluminum oxide particles then the primer was applied. Tooth-supported overlay restorations were cemented with self-adhesive resin luting cement without any pretreatment on the prepared tooth surface. The prepared test specimens were kept in an incubator at 37°C for 24 hours before the fracture resistance test. In addition, without tooth supported overlay restorations, were also prepared, and kept in an incubator at 37°C for 24 hours before the fracture resistance test. The fracture resistance test of the tooth-supported (n=60) and without tooth supported overlay restoration groups (n=60) was determined in a universal testing machine with a metal ball by a diameter of 5 mm contacting the inclined surfaces of the buccal and lingual cusps of the restorations. The data of the test groups obtained from the fracture resistance test results were analyzed with SPSS 22 software. Due to the normal distribution of the data, Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons and ANOVA test was used for three-group comparisons. The significance level was 0.05 and p0.05 indicated that there was no significant difference.