Hastane öncesi dönemde acil sağlık hizmetleri çalışanlarının stresle başa çıkma stratejilerinin incelenmesi
Examination of stress coping techniques of emergency health services workers in the prehospital period
- Tez No: 927602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVİNÇ POSTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hastane öncesi acil sağlık hizmeti çalışanları, uzun ve yoğun çalışma saatleri ile stresli bir çalışma ortamında görev yapmaktadır. Bu durum, zamanla çalışanların stres ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşamasına zemin hazırlayabilir. Stres, hem bireysel hem de örgütsel yapı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının stresle başa çıkma stratejilerini belirlemek ve bu stratejileri etkileyen faktörleri araştırmaktır. Araştırma 2024 yılında Balıkesir ilinde görev yapan hastane öncesi acil sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak stresle başa çıkma tarzları ölçeği ve sosyo-demografik anket formu kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem doğrultusunda gönüllük esası ile 427 sağlık çalışanından veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile sonuçlar değerlendirilmiştir. Katılımcıların stresle başa çıkma tarzları arasında en fazla kendine güvenli yaklaşım (12.88±2.68) tarzını benimsedikleri, en az ise boyun eğici yaklaşımı (5.79±2.62) tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pre-hospital emergency health service employees work in a stressful working environment with long and intensive working hours. This situation can prepare the ground for employees to experience stress and various psychological problems over time. Stress can lead to negative effects on both individual and organizational structure. The aim of this research is to determine the stress coping strategies of pre-hospital emergency health services employees and to investigate the factors affecting these strategies. The research was carried out with health workers providing pre-hospital emergency health services working in Balıkesir province in 2024. Within the scope of the research, the stress coping styles scale and the socio-demographic questionnaire form were used as data collection tools. In the research, data were collected from 427 health workers on a voluntary basis in line with the intended sample. The obtained data were analyzed using the SPSS program. In addition to descriptive statistics, the results were evaluated by independent t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). It was found that the participants adopted the most confident approach (12.88±2.68) style among their stress coping styles, while they preferred the least Deceptive approach (5.79±2.62).