Banka risk yönetiminde iç denetimin rolü: Cibuti'deki Salaam Afrika bankası üzerine bir çalışma
The role of internal audit in bank risk management: A case study on Salaam African bank in Djibouti
  1. Tez No: 927624
  2. Yazar: IHSAN HASSAN IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ELMACI, PROF. DR. TUNGA BOZDOĞAN, DOÇ. DR. METİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Cibuti Cumhuriyeti'ndeki Salaam Afrika Bankası'nda iç denetimin risk yönetimindeki rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bankanın karşılaştığı geleneksel ve modern risklerin nasıl belirlendiği ve değerlendirildiği analiz edilmiştir. Ayrıca, bu çalışma, iç denetim ile risk yönetimi arasındaki ilişkinin derinlemesine anlaşılması yoluyla Cibuti'deki finans ve bankacılık bilgisine katkı sağlamayı hedeflemektedir. İlaveten ,Araştırma modeli nitel araştırmada kullanılan bir vaka incelemesi modelidir. Çalışmanın verileri, Zoom programı aracılığıyla yapılan yüz yüze görüşme tekniği ile bankanın 5 denetçisinden toplanmıştır. Görüşme formunda 8 yarı yapılandırılmış soru yer almaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak ayrıntılı veriler elde edebilmek için, elde edilen veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik veriler, katılımcıların yaş, eğitim ve deneyim açısından çeşitliliğini göstermiştir. Görüşme içeriklerinin analiz sonuçları, iç denetimin risk yönetiminde etkili bir araç olduğunu ortaya koymuştur. İç denetim, kredi, piyasa, operasyonel, uyum, likidite ve siber güvenlik riskleri gibi potansiyel riskleri belirlemeye yardımcı olmaktadır. İç denetçilerin, riskleri ölçmek ve değerlendirmek için titiz yöntemler kullandıkları ve performansı iyileştirmek ve riskleri azaltmak için gerekli tavsiyeleri sundukları belirlenmiştir. Bununla birlikte, yönetimsel kısıtlamalar ve bazı çalışanların önerileri reddetmesi gibi iç denetimin etkinliğini etkileyen bazı zorluklar tespit edilmiştir. Çalışma, banka içinde risk kültürünün güçlendirilmesi ve üst yönetimin daha etkili denetim stratejilerinin uygulanmasına destek sağlamasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma ayrıca, iç denetim sürecinin gözden geçirme, raporlama ve izlemeyi kapsayacak şekilde sürekli iyileştirilmesini önermekte, bu sayede bankada etkin bir değerlendirme ve sürdürülebilir risk yönetiminin sağlanabileceğini belirtmektedir. Bu çalışma, bankalara, iç denetim rolünü güçlendirme ve karmaşık finansal ortamlarda etkin risk yönetimi stratejileri geliştirme konusunda değerli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the role of internal auditing in risk management at Salaam African Bank in the Republic of Djibouti. It analyzes how traditional and modern risks faced by the bank are identified and assessed. Additionally, the study seeks to contribute to financial and banking knowledge in Djibouti by deepening the understanding of the relationship between internal auditing and risk management. The research model is the case study model used in qualitative research. The data of the study was collected from 5 auditors of the bank by face-to-face interview technique via Zoom. There are 8 semi-structured questions in the interview form. In order to obtain detailed data in accordance with the purpose of the research, the data obtained was analyzed using the content analysis technique. Demographic data demonstrated the diversity of participants in terms of age, education, and experience. Moreover, The analysis of the interview content revealed that internal auditing is an effective tool in risk management, helping to identify potential risks such as credit, market, operational, compliance, liquidity, and cybersecurity risks. It was found that internal auditors employ precise methodologies to measure and evaluate risks and provide necessary recommendations to improve performance and reduce risks. However, some challenges affecting the effectiveness of internal auditing, such as administrative constraints and resistance from some employees, were identified. The study emphasized the importance of fostering a risk culture within the bank and supporting senior management in implementing more effective auditing strategies. The study also recommended the continuous improvement of the auditing process, including reviewing, reporting, and monitoring, to ensure effective evaluation and sustainable risk management in the bank. This study provides valuable insights for banks on how to strengthen the role of internal auditing and achieve effective risk management strategies in a complex financial environment.