Prediyabet ve Tip 2 diyabet hastalarında yeni bir biyobelirteç olarak istmin-1' in rolü
The role of istmin-1 as a new biomarker in patients with prediabetes and Type 2 diabetes
  1. Tez No: 927628
  2. Yazar: MERVE BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ÖZSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
PREDİYABET VE TİP 2 DİYABET HASTALARINDA YENİ BİR BİYOBELİRTEÇ OLARAK İSTMİN-1' İN ROLÜ Giriş: İstmin-1 (ISM-1), adipositlerin glikoz alımını artırarak hiperglisemiyi iyileştiren yeni tanımlanmış bir insülin benzeri adipokindir. Plazma adiponektini, insülin direncinin çok hassas bir belirtecidir ve glukoz metabolizmasının düzenleyicilerindendir. Bu çalışmada ISM-1 ve adiponektinin prediyabet ve diyabet hastalarındaki düzeylerini sağlıklı bireylerle karşılaştırmayı ve çeşitli metabolik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğine Mayıs 2024 ile Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran hastalardan seçildi. Altmış prediyabet, 59 yeni tanı tip 2 diyabet ve 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. ISM-1 ve adiponektin düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Verilerin analizi SPSS yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Çıkan sonuçlarla demografik veriler, HOMA indeksi, BKİ, hs-CRP, c-peptid, lipid profilleri, biyokimyasal testlerin ile çeşitli istatistiksel analizler, korelasyon analizleri ve regresyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 96(%53,6)'sı kadın, 83(%46,3)'ü erkekti. ISM-1 düzeyleri erkeklerde her üç grupta da kadınlardan anlamlı derecede yüksekti (p=0,003). En düşük ISM-1 ve adiponektin düzeyleri prediyabet döneminde, en yüksek kontrol grubundaydı.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF ISTMIN-1 AS A NEW BIOMARKER IN PATIENTS WITH PREDIABETES AND TYPE 2 DIABETES İntroduction: Isthmin 1 (ISM-1) is a newly identified insulin-like adipokine that enhances glucose uptake in adipocytes, improving hyperglycemia. Plasma adiponectin is a sensitive marker of insulin resistance and a regulator of glucose metabolism. This study aimed to compare ISM-1 and adiponectin levels in prediabetic and diabetic patients with healthy individuals and explore their association with various metabolic parameters. Methods: This study was conducted on patients admitted to the Endocrinology Clinic of Hatay Mustafa Kemal University between May 2024 and October 2024. A total of 60 prediabetic patients, 59 newly diagnosed type 2 diabetic patients, and 60 healthy controls were included. ISM-1 and adiponectin levels were measured using the ELISA method. Data analysis was performed using SPSS software. The results were examined using demographic data, HOMA index, BMI, hs-CRP, C-peptide, lipid profiles, biochemical tests, and various statistical analyses, including correlation and regression analyses. Results: The study included 96(%53,6) females and 83(%46,3) males. ISM-1 levels were significantly higher in males across all groups (p=0,003). The lowest ISM-1 and adiponectin levels were observed in the prediabetic group, while the highest levels were found in the control group.