Kadın voleybolcularda ip atlama egzersizlerinin bazı motor becerilere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of rope jumping exercises on some motor skills in female volleyball players
  1. Tez No: 927630
  2. Yazar: AYNUR BAYKAL TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada ip atlama antrenmanlarının 12-14 yaş voleybol sporcularının sıçrama üzerinde meydana getirdiği etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan saha araştırmasında çalışmamızın örneklemini 12-14 yaş arası Van ilinde aktif voleybol sporu yapan ve antrenman planına uygun olarak haftada 3 gün 6 saat olmak üzere antrenman yapan 20 voleybol sporcusundan oluşturmaktadır. Çalışmada voleybol sporcuları 2 gruba ayrılmış ve birinci grupta 10 sporcuyla voleybola özgü antrenman programına ek olarak ip atlama egzersizleri, ikinci grupta ise 10 voleybolcu ile rutin voleybol antrenmanına 8 hafta boyunca devam ettirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre grupların fiziksel özellikleri arasındaki farklılıklar incelendiğinde yalnızca; omuz çevresi, kalça çevresi, bitrokanterik genişlik, biliak genişlik ve ayak uzunlukları arasında anlamlı farklılıkların olduğu ve diğer fiziksel özellikler arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı; kontrol ve ip atlama antrenmanı yapan grup arasında denge ölçümleri bakımından anlamlı bir farklılığa rastlanmadığı; kontrol grubu için sıçrama testleri ilk test-son test arasındaki farklılıklar incelendiğinde yalnızca sıçrama testinde ilk ve son test arasında anlamlı farklılık olduğu; ip atlama grubunun ilk ve son sıçrama testleri arasındaki farklılıklar incelendiğinde hiçbir testte anlamlı farklılığa rastlanmadığı ve son olarak ilk sıçrama ve son sıçrama değerlerine göre anlamlı bir farklılığa rastlanmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to look into how volleyball players aged 12 to 14 improved their jumping skills through rope jumping training. Twenty volleyball players, aged 12 to 14, who play the sport regularly in Van province and train three days a week for six hours in accordance with the training plan, make up the sample of our study in the field research carried out for this purpose. In the study, volleyball players were divided into 2 groups and in the first group, 10 athletes received rope jumping exercises in addition to the volleyball-specific training program, while 10 volleyball players in the second group continued their routine volleyball training for 8 weeks. According to the results of the study, when the differences between the physical characteristics of the groups were examined, it was found that only there were significant differences between shoulder circumference, hip circumference, bitrochanteric width, bilac width and foot length and there was no significant difference between the other physical characteristics; no significant difference was found in terms of balance measurements between the control and rope jumping training groups; When the differences between the first test and the last test in the jump tests for the control group were examined, it was determined that there was a significant difference only between the first and last tests in the jump test; when the differences between the first and last jump tests of the rope jumping group were examined, it was determined that no significant difference was found in any of the tests and finally, no significant difference was found according to the first and last jump values.