Europeanization online: the case of Turkey
Çevrimiçi avrupalılaşma: Türkiye örneği
  1. Tez No: 927629
  2. Yazar: AYŞEN ARIKAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin, çevrimiçi iletişimsel alanlarının Avrupalılaşmasını incelemektedir. Bu alanlar bu çalışmada“web sphere”, kontekstleriyle birbirlerine bağlı web sayfaları ve hiper bağlar, olarak kavramsallaştırılmıştır. Tarım, güvenlik, göç, çevre ve iklim değişikliği, insan hakları ve demokrasi, sosyal politika ve eğitim olmak üzere, Türkiye ve Avrupa arasında etkileşim konusu olan altı adet politika alanına yoğunlaşmaktadır. Ulusal web sphere'lerin Avrupalılaşması, ulusal iletişimsel alanlar ile AB ve AB üye ülkeleri arasında potansiyel bağlar kurulması, aynı zamanda çevrimiçi medya içeriğinde AB, AB kurumları ve AB ülkelerinin görünürlüğü olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu çevrimiçi iletişimsel alanların araştırılması, hiper bağ ağlarının görsel analizi ile web sayfalarının içeriğinin nicel analizinin birleşmesiyle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the Europeanization of Turkey's online communicative spheres, conceptualized as web spheres, collections of websites and hyperlinks bound together by context. It focuses on six areas of European policy, agriculture, security, migration, the environment and climate change, human rights and democracy, social policy and education, all areas of interaction between the EU and Turkey. The Europeanization of national web spheres here has been conceptualized as both the possibility of connectivity between a country's web spheres and EU and EU member states as well as the visibility of the EU, EU institutions and member states in online media content. The study of these communicative spheres has been done through a visual analysis of hyperlink network graphs combined with a quantitative content analysis of web pages.