Fonksiyonel gıdalardan hazırlanan cips ve benzeri ürünlerin 25-50 yaş arası tüketici tercihlerindeki yerinin araştırılması
Researching the place of chips and similar products prepared from functional foods in the preferences of consumers between the ages of 25-50
  1. Tez No: 927631
  2. Yazar: ŞEBNEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada fonksiyonel gıdalardan hazırlanan cips ve benzeri ürünlerin 25-50 yaş arası tüketici tercihlerindeki yeri incelenmiştir. Araştırmada genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 25-50 yaş arası 395 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışmada, fonks!yonel gıda tüketen ve tüketmeyen b!reyler!n b!lg! düzeyler!, tutumları ve terc!h nedenler! karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, fonks!yonel gıda tüketenler!n b!lg! düzeyler!n!n, tutumlarının ve fonks!yonel c!psler! terc!h etme nedenler!n!n, fonks!yonel gıda tüketmeyenlere göre !stat!ksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermekted!r. Fonks!yonel gıda tüketmeyenler!n terc!h etmeme nedenler! !se daha yüksek bulunmuştur. Fonks!yonel gıdalar hakkında h!ç b!lg! sah!b! olmayanların puanları en düşüktür ve tüket!m sıklığı arttıkça b!lg! düzey! ve olumlu tutumlar artmaktadır. Kadınlar, erkeklere göre fonks!yonel c!psler! daha az terc!h etmekted!r. Yaş grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Boşanmış katılımcıların olumlu tutum ve terc!h nedenler! puanları evl!lere göre daha yüksekt!r. Eğ!t!m sev!yes! arttıkça b!lg! düzey! ve olumlu tutumlar artmaktadır. Gel!r düzey! ve gıda harcamaları arttıkça fonks!yonel gıdalara yönel!k olumlu tutumlar ve terc!h nedenler! artmaktadır. B!lg! ve tutum puanları arasında poz!t!f !l!şk! bulunmuş, b!lg! ve olumlu tutum düzeyler!n!n artması fonks!yonel c!psler!n terc!h ed!lme ve tüket!lme nedenler!n! artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the place of chips and similar products prepared from functional foods in consumer preferences between the ages of 25-50 was examined. General screening method was used in the research. The sample of the research consists of 395 people between the ages of 25-50. In this study, the knowledge levels, attitudes and reasons for preference of individuals who consume and do not consume functional foods were compared. The results show that the knowledge levels, attitudes and reasons for choosing functional chips of those who consume functional food are significantly higher than those who do not consume functional foods. The reasons why non-consumers do not prefer it were found to be higher. Those who have no knowledge about functional foods have the lowest scores, and as the frequency of consumption increases, the level of knowledge and positive attitudes increase. Women prefer functional chips less than men. No significant difference was found between age groups. Positive attitude and preference reasons scores of divorced participants are higher than married participants. As the level of education increases, the level of knowledge and positive attitudes increase. As income levels and food expenditures increase, positive attitudes towards functional foods and reasons for preference increase. A positive relationship was found between knowledge and attitude scores, and increasing knowledge and positive attitude levels increased the reasons for preferring and consuming functional chips.