Türkiyede keman eğitimi ve klasik müzik orkestralarında sanatçı olmak üzerine bir araştırma
A research on violin education and being an artist in classical music orchestras in Turkey
- Tez No: 927642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN NAZ ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de keman eğitiminin gelişimi, keman sanatının icrası ve klasik müzik orkestralarındaki sanatçıların rolüne dair önemli bir inceleme sunmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki keman eğitiminin tarihsel gelişimini, mevcut eğitim modellerini ve bu eğitim süreçlerinde karşılaşılan zorlukları ele alırken, aynı zamanda klasik müzik orkestralarında sanatçı olarak yer alan keman virtüözlerinin profesyonel kariyer yolculuklarına da odaklanmaktadır. Araştırma, keman eğitiminin kalite standartlarının yükseltilmesi, orkestraların gereksinimleri ile uyumlu yetkin sanatçıların yetiştirilmesi ve orkestracılık sanatının Türkiye'deki kültürel gelişimine katkı sağlanması açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki müzik eğitimine dair veri toplama yöntemleriyle gerçekleştirilen derinlemesine analizleri içermekte olup, keman eğitimi ve orkestra sanatının farklı boyutlarıyla ilgili hem teorik hem de pratik çıkarımlar yapmaktadır. Klasik müzik orkestralarındaki keman sanatçılarının, ulusal ve uluslararası düzeydeki başarılarının, eğitim süreçlerine nasıl etki ettiği ve keman sanatının Türkiye'deki sosyal ve kültürel yapıdaki yeri araştırılmıştır. Araştırmanın bulguları, keman eğitiminin güçlendirilmesi için önerilerde bulunurken, orkestraların profesyonel sanatçılara olan ihtiyacını karşılayacak bir eğitim altyapısının oluşturulmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Türkiye'de keman eğitiminin ve orkestralarındaki sanatçılığın, daha geniş bir kültürel politika çerçevesinde ele alınarak geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research provides an important examination of the development of violin education in Turkey, the performance of the violin art and the role of artists in classical music orchestras. While the study examines the historical development of violin education in Turkey, current educational models and the challenges encountered in these educational processes, it also focuses on the professional career journeys of violin virtuosos who are artists in classical music orchestras. The research emphasizes that violin education is of critical importance in terms of raising quality standards, training competent artists compatible with the needs of orchestras and contributing to the cultural development of orchestral art in Turkey. This study includes in-depth analyses carried out with data collection methods on music education in Turkey and draws both theoretical and practical conclusions regarding different dimensions of violin education and orchestra art. It investigates how the national and international successes of violin artists in classical music orchestras affect educational processes and the place of violin art in the social and cultural structure in Turkey. The findings of the study, while making recommendations for the strengthening of violin education, reveal the necessity of creating an educational infrastructure that will meet the needs of orchestras for professional artists. In addition, it was concluded that violin education and artistry in orchestras in Turkey should be developed within the framework of a broader cultural policy.