Sıçanlarda etilen glikol ile indüklenen kalsiyum okzalat ürolityazisinde perga kullanımı
Use of perga in ethylene glycol induced calcium oxalate urolithiasia in rats
- Tez No: 927652
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ürolityazis böbrek, üreter, mesane ve üretrada taş görülmesi ile karakterize bir hastalıktır. Son yıllarda dünyadaki prevalansı giderek artmaktadır. Kalsiyum okzalat ürolityazisinin tedavisi ve nüksünün engellenmesi için bazı doğal katkı maddelerinin kullanımı artmıştır. Bu doğal katkılardan perga (arı ekmeği) antioksidan, antimikrobiyel, antiinflamatuvar, antidiyabetik ve immunomodülatör etkilere sahip bir maddedir. Yapılacak bu çalışmada etilen glikol ile kalsiyum okzalat ürolityazis indüklenen ratlara verilen perganın idrar, kan, karaciğer ve böbrek dokusu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 216-239 g ağırlığında toplam 40 adet ortalama 8 haftalık erkek sıçan (Spraque-Dawley) kullanılmıştır. Her biri 8 sıçandan oluşan 5 grup düzenlenmiştir. Her bir grup 2 sıçandan oluşan 4 alt gruba ayrılmıştır. Sıçanlar çalışmanın 28. gününe kadar standart kafeslerde tutulmuştur. Tüm gruplar, ad libitum standart sıçan yemi ile beslenmiştir. Gruplara 28 gün boyunca oral gavaj yoluyla sırasıyla 0 (negatif kontrol grubu), 0, 250, 500 ve 750 mg/kgvücut ağırlığı/gün düzeylerinde perga ekstraktı verilmiştir. Negatif kontrol grubu hariç tüm gruplara 28 gün boyunca ad libitum %0,75 etilen glikol (v/v) içeren içme suyu verilmiştir. Etilen glikol verilmesi sıçanlarda vücut ağırlığını düşürmüş, yem ve su tüketimi üzerinde etkisi görülmemiştir. Etilen glikol verilen sıçanlara perga ekstraktı verilmesi ise vücut ağırlığı, yem ve su tüketimi üzerinde etkisi bulunmamıştır. Sıçanlara etilen glikol verilmesi ile ve etilen glikol verilen gruplara perga ekstraktı ilavesi serum, karaciğer ve böbrek antioksidan parametreleri bakımından bir farklılık yaratmamıştır. Etilen glikollü gruplara farklı düzeylerde perga ekstraktı ilavesi ise serum ve böbrekte inflamatuar parametrelerini etkilememiştir. Etilen glikolün %0.75 düzeyinde verilmesi ürolit oluşturmuş vekalsiyum okzalat kristalleri oluşumuna yol açmıştır. Perga ekstraktı verilmesiyle ürolit oluşumunu azaltmış ve 750 mg/kg perga ekstraktı kullanımının kalsiyum okzalat kristalleri oluşumunu azalttığı görülmüştür. Sonuç olarak etilen glikol ile indüklenen ürolityazisde 750 mg/kg düzeyinde perga ekstraktının etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urolithiasis is a disease characterized by the occurrence of stones in the kidney, ureter, bladder and urethra. Its prevalence in the world has been increasing in recent years. The use of some natural additives has increased for the treatment of calcium oxalate urolithiasis and the prevention of its recurrence. Perga (bee bread), one of these natural additives, is a substance with antioxidant, antimicrobial, anti-inflammatory, antidiabetic and immunomodulatory effects. The aim of this study is to investigate the effects of perga given to rats with ethylene glycol-induced calcium oxalate urolithiasis on urine, blood, liver and kidney tissue. A total of 40 male rats (Spraque-Dawley) weighing 216-239 g and 8 weeks old were used in the study. Five groups each consisting of 8 rats, were organized. Each group was divided into 4 subgroups consisting of 2 rats. The rats were kept in standard cages until the 28th day of the study. All groups were fed with standard rat feed ad libitum. Perga extract ws given to the groups at levels of 0 (negative control group), 0, 250, 500 and 750 mg/kg body weight/day by oral gavage for 28 days, respectively. All groups except the negative control group were given drinking water containing 0.75% ethylene glycol (v/v) ad libitum for 28 days. Administration of ethylene glycol decreased body weight and had no effect on feed and water consumption in rats. Administration of perga extract to rats given ethylene glycol had no effect on body weight, feed and water consumption. Ethylene glycol administration to rats and usage of perga extract to ethylene glycol groups did not create any difference in terms of antioxidant parameters in serum, liver and kidney. Administration of different levels of perga extract to ethylene glycol groups did not affect anti-inflammatory parameters in serum and kidney. Administration of 0.75% ethylene glycol formed uroliths and led to the formation of calcium oxalate crystals. It was observed that the administration of perga extract reduced the formation of uroliths and the use of 750 mg/kg perga extract reduced the formation of calcium oxalate crystals. As a result, it was concluded that perga extract at the level of 750 mg/kg may be effective in ethylene glycol-induced urolithiasis.