Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi istiklal yerleşkesinin enerji ihtiyacının güneş enerji santrali ile karşılanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the feasibility of meeting the energy needs of burdur Mehmet Akif Ersoy Universtiy isti̇klal campus with a solar power plant
- Tez No: 927653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'nin enerji üretiminde; yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmanın önemi ve enerji kaynaklarının dışa bağımlılığının ülke ekonomisinin etkileri araştırılmaktadır. Çalışmanın yararı güneş enerjisinin kullanım alanlarını anlayabilmek ve bu alanlardan en önemlisi güneş enerjisinden elektrik üretiminin fayda ve ülke ekonomisine katkılarını değerlendirilmesi önemi vurgulanmıştır. Bu çalışmada örnek olarak seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesinin enerji ihtiyacının güneş enerjisi ile karşılanabilme potansiyeli incelenmiştir. Bu kapsamda söz konusu enerji ihtiyacı karşılanması durumunda ülke ekonomisine katkıları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey's energy production, the importance of investing in renewable resources and the effects of foreign dependence of energy resources on the country's economy are investigated. The benefit of the study is to understand the usage areas of solar energy and the most important of these areas is the benefit of electricity generation from solar energy and the importance of evaluating its contribution to the country's economy will be emphasized. In this study, it will be examined how much power the energy needs of Burdur Mehmet Akif Ersoy University Istiklal Campus, which is selected as an example, can be met with the installed solar power plant, and in this context, if the energy needs are met, the positive and negative contributions to the country's economy will be tried to be explained.