Military media as source of war coverage in international and regional visual media: Israel's october war in Gaza as a case study.
Uluslararası ve bölgesel görsel medyada savaş haberciliğinin kaynağı olarak askeri medya: İsrail'in ekim ayında Gazze'ye düzenlediği savaş bir vaka çalışmasıdır
- Tez No: 927674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, İsrail'in Gazze'ye başlattığı Ekim Savaşı'nın haberciliğine ilişkin trendi belirlemede askeri medyanın rolüne odaklanıyor ve iki önemli uluslararası medya kuruluşu olan Al Jazeera ve CNN'i kullanıyor. Al Jazeera Doğu medyasından, CNN ise Batı medyasından seçildi. Görsel içeri-ğin doğasını, çerçevelemesini ve kaynak seçimini analiz ederek bu kanalların küresel ve bölgesel kamuoyunu etkilemeye çalışan rekabetçi anlatıları nasıl oluşturduğunu anlıyor. Araştırma, nicel içe-rik analizini nitel çerçeveleme analiziyle birleştiren karma bir yaklaşım kullanarak haber öncelikleri, kaynaklara güven ve tematik odak noktalarında büyük farklılıklar ortaya koyuyor. Al Jazeera, ça-tışmanın insani ve sosyal boyutlarını, sivillerin acısını, yıkımı ve bölge için jeopolitik etkileri güçlü bir şekilde destekledi. CNN, askeri operasyonlara, siyasi stratejilere ve resmi askeri açıklamalara daha fazla odaklanarak, tüm çatışmayı esas olarak taktik ve stratejik merceklerle çerçeveledi. Sonuç-lar, gündem belirleme teorisinin, medya çerçeveleme teorisinin ve kapıcılık uygulamalarının, editor-yal politikaya ve izleyici beklentilerine uymak için askeri kaynakları filtreleme ve kullanmada buluş-tuğu kavşağı aslında gösterdi. Al Jazeera'nın bu raporlaması daha çok insani raporlamaya, sosyal medya içeriğine ve resmi açık-lamalara dayanıyor, dolayısıyla daha insani ve çok boyutlu. Tam tersine, CNN'in resmi askeri ve politik kaynaklara çok daha fazla güvenmesi, savaşın stratejiler ve mücadele olarak militarist bir çerçeveye oturtulması anlamına geliyor. Bu çalışmanın bulguları, çağdaş çatışma içinde askeri med-ya anlatılarının üretildiği, dağıtıldığı ve alındığı mekanizmaları vurgulayarak savaş gazeteciliği ve medya pratiğinin akademik anlayışına katkıda bulunuyor. Bu nedenle, izleyicilerin savaşlara ve in-sani trajedilere bakmayı öğrenme yollarını belirlemede medyanın oynadığı başlıca rolün altını çizi-yor ve böylece bunlar hakkında uluslararası söylemleri şekillendiriyor.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the role of military media in setting the trend for coverage of the October War launched by Israel on Gaza, using two prominent international media outlets: Al Jazeera and CNN. Al Jazeera was selected from the Eastern media, while CNN was selected from the Western media. It analyzes the nature of visual content, its framing, and source selection to understand how these channels constructed competing narratives that sought to influence global and regional public opinion. The research used a mixed approach that combined quantitative content analysis with qual-itative framing analysis to reveal large differences in coverage priorities, reliance on sources, and thematic foci. Al Jazeera strongly favored the humanitarian and social dimensions of the conflict, civilian suffering, destruction, and geopolitical implications for the region. CNN focused more on military operations, political strategies, and official military statements, framing the entire conflict mainly through tactical and strategic lenses. Results have actually shown the juncture where agen-da-setting theory, media framing theory, and gatekeeping practices meet in filtering and using mili-tary sources to serve to conform to editorial policy and audience expectations. This reporting, by Al Jazeera, relies more on humanitarian reporting, social media content, and of-ficial statements, hence more humane and multi-dimensional. In sharp contrast, CNN's far greater reliance on official military and political sources suggests a militaristic framing of war as strategies and combat. The findings of this study contribute to the academic understanding of journalism of war and media practice by highlighting the mechanisms within which military media narratives are produced, distributed, and received within contemporary conflict. Therefore, it underlines the prin-cipal part the media play in stipulating ways through which viewers learn to look at wars as well as humanitarian tragedies, thereby shaping international discourses about them.