Elektrikli scooter kazaları ile motosiklet kazalarının travma şiddeti ve klinik sonlanım açısından karşılaştırılması
Comparison of electric scooter and motorcycle accidents in terms of trauma severity and clinical outcome
  1. Tez No: 927679
  2. Yazar: RAMİS GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
1.Amaç Bu çalışmanın amacı hayatımıza oldukça yeni giren elektrikli scooter kazalarını, acil hekimlerince travma şiddeti, mekanizması ve nasıl yönetilmesi gerektiği iyi bilinen ve ayrıca oldukça bir geniş literatüre sahip motosiklet kazaları ile karşılaştırarak travma mekanizması, skorlama sistemleri, sonlanım ve mortalite açısından değerlendirmektir. Elde edilecek verilerin, acil servis ve travma merkezlerindeki klinisyenlerin elektrikli scooter kazaları ile ilgili öngörü yeteneğine katkı sağlaması ve bu araçlara yönelik regülasyon çalışmalarına ışık tutması hedeflenmektedir. 2.Gereç ve Yöntem 01.01.2020 – 01.01.2024 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı SBÜ Haydarpaşa Numune Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne elektrikli scooter ve motosiklet kazası sebebiyle başvuran 18 yaş üstü hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, kaza yaptığı araç türü, kaza esnasındaki hızı, kask ya da koruyucu ekipman kullanımı, travma lokalizasyonu, radyolojik tetkik sonuçları, travmayla ilişkili patolojik bulguları ve taburculuk ya da yatış bilgileri kaydedildi. Hastaların AIS, ISS ve TRISS skorları hesaplandı. Hastalara ait travma verileriyle travma skorları, sonlanım, yatış süresi arasındaki ilişkiler incelendi. 3.Bulgular Toplam 1011 hastanın dahil edildiği çalışmamızda yaş ortalaması 28,43±8,27 şeklindeydi. Cinsiyet dağılımı motosiklet kullanıcılarında 636 (%91,6) erkek, 58 (%8,4) kadınken; elektrikli scooter kullanıcılarında 210 (%66,2) erkek, 107 (%33,8) kadın olmak üzere görece daha dengeliydi. İki grupta da en sık travma mekanizması çarpışma olmadan araçtan düşmeyken bunu başka araçla çarpışma ve sabit cisimle çarpışma izledi. Elektrikli scooter kullanıcılarında kask ya da koruyucu ekipman kullanan hasta yokken motosiklet kullanıcılarının 515'i kask, 249'u koruyucu ekipman kullanıyordu. 179 motosiklet kullanıcısınınsa kask ya da koruyucu ekipman kullanmadığı gözlendi. Her iki grupta da en sık yaralanan travma bölgesi ekstremitelerdi. Elektrikli scooter kazalarında anlamlı şekilde daha fazla kafa (p=0,002) ve maksillofasiyal (p=0,001) yaralanma gözlenirken motosiklet kazalarında ekstremite (p=0,001) ve toraks (p=0,001) yaralanmaları daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
1. Background The aim of this study is to evaluate electric scooter accidents— which have recently become more prevalent in daily life— by comparing them with motorcycle accidents, which have a well-established trauma severity assessment, injury mechanism understanding, and extensive literature. The study focuses on trauma mechanisms, scoring systems, outcomes, and mortality rates. The data obtained are expected to contribute to the predictive capabilities of clinicians in emergency departments and trauma centers regarding electric scooter accidents and to provide insights for regulatory efforts concerning these vehicles. 2. Materials and Methods Patients over the age of 18 who presented to the Emergency Medicine Clinic of SBÜ Haydarpaşa Numune Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey due to electric scooter and motorcycle accidents between January 1, 2020, and January 1, 2024, were retrospectively analyzed. The study recorded patients' age, gender, type of vehicle involved in the accident, speed at the time of the accident, use of a helmet or protective equipment, trauma localization, radiological examination results, trauma-related pathological findings, and discharge or hospitalization information. AIS, ISS, and TRISS scores were calculated for each patient. The relationships between trauma-related data, trauma scores, outcomes, and length of hospital stay were examined. 3. Results In our study, which included a total of 1,011 patients, the mean age was 28.43 ± 8.27 years. The gender distribution was markedly different between the groups: among motorcycle users, 636 (91.6%) were male and 58 (8.4%) were female, whereas among electric scooter users, 210 (66.2%) were male and 107 (33.8%) were female, indicating a relatively more balanced distribution. In both groups, the most common trauma mechanism was falling from the vehicle without a collision, followed by collisions with another vehicle and impacts with a stationary object. Notably, none of the electric scooter users wore a helmet or protective gear, whereas 515 motorcycle users wore helmets, 249 used protective equipment, and 179 did not use any protective equipment or helmet. The most frequently injured anatomical region in both groups was the extremities. However, electric scooter accidents were significantly associated with a higher incidence of head (p=0.002) and maxillofacial (p=0.001) injuries, whereas motorcycle accidents resulted in a higher prevalence of extremity (p=0.001) and thoracic (p=0.001) injuries.