Nefrotik düzeyde proteinürisi olan ve olmayan diyabet hastalarında serum angiopoietin-like protein 3 düzeyi ile diyabetik böbrek hastalığının ilişkisi
The relationship between serum angiopoietin-linked protein 3 levels and diabetic kidney disease in diabetic patients with and without nephrotic proteinuria
  1. Tez No: 927680
  2. Yazar: ÖZGE CORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN CEBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Anjiyopoietin benzeri protein-3 (ANGPTL-3), lipoprotein lipaz ve endotelyal lipazı inhibe ederek dislipidemi gelişiminde rol oynayan bir proteindir. ANGPTL-3'e karşı geliştirilen monoklonal antikorlar, homozigot ailesel hiperkolesterolemi tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, ANGPTL-3'ün podosit iskelet proteinlerini yeniden düzenlediği, podosit hareketliliğini artırdığı ve glomerüllerden podosit ayrılmasını arttırarak proteinüri gelişiminde etkili olduğu gösterilmiştir. ANGPTL-3 seviyelerinin diyabetik nefropati (DN) ve diyabetes mellitus (DM) hastalarında sağlıklı kontrollere göre yüksek olduğu, ayrıca DN grubunda DM grubuna kıyasla daha fazla arttığı bildirilmiştir. ANGPTL-3'ün ateroskleroz, glomerülonefrit, diyabetik retinopati ve DN patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, ANGPTL-3'ün diyabetik böbrek hastalığında böbrek hasarının şiddetiyle ilişkisini araştırmak amacıyla, nefrotik düzeyde proteinürisi olan ve olmayan diyabetik böbrek hastalarında ANGPTL-3 seviyelerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel ve kontrol gruplu bu çalışmamıza 47 nefrotik düzeyde proteinürisi olmayan diyabetik hasta, 21 nefrotik düzeyde proteinürisi olan diyabetik böbrek hastası ve 25 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Serum ANGPTL-3 seviyeleri ELISA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Angiopoietin-like protein-3 (ANGPTL-3) is a protein involved in the development of dyslipidemia by inhibiting lipoprotein lipase and endothelial lipase. Monoclonal antibodies against ANGPTL-3 are used in the treatment of homozygous familial hypercholesterolemia. In addition, ANGPTL-3 has been shown to reorganize podocyte cytoskeletal proteins, increase podocyte motility, and promote podocyte detachment from the glomeruli, thus contributing to the development of proteinuria. ANGPTL-3 levels were reported to be higher in patients with diabetic nephropathy (DN) and diabetes mellitus (DM) compared to healthy controls, and increased more in the DN group compared to the DM group. ANGPTL-3 is thought to play a role in the pathogenesis of atherosclerosis, glomerulonephritis, diabetic retinopathy and DN. In this study, we aimed to evaluate ANGPTL-3 levels in diabetic kidney patients with and without nephrotic proteinuria to investigate the relationship between ANGPTL-3 and the severity of renal damage in diabetic kidney disease. Materials and Methods: In this single-center, cross-sectional, controlled study, 47 diabetic patients without nephrotic-range proteinuria, 21 diabetic kidney disease patients with nephrotic-range proteinuria, and 25 healthy controls were included. Serum ANGPTL-3 levels were analyzed using the ELISA method.