Meme tru-cut biyopsi öncesi hastalara bilgilendirme videosu izlettirmenin anksiyete üzerine etkisi
The effect of viewing an informational video before a core needle biopsy on patients' anxiety
- Tez No: 927697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR, DOÇ. DR. ABDÜLHALİM SERDEN AY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme tru-cut biyopsisi planlanan kadın hastalara biyopsi öncesi bilgilendirme videosu izlettirmenin anksiyete üzerine etkisi araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Konya Şehir Hastanesi'nde 1 Şubat 2024 - 1 mayıs 2024 tarihleri arasında meme tru-cut biyopsisi planlanan 18-65 yaş arası toplam 100 kadın katıldı. Bu anket çalışmasında hastalar rastgele 50'şerli 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubunda 50 hastaya, meme tru-cut biyopsisi öncesinde sözel bilgilendirmenin yanında cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden multimedya-video gösterimi ile bilgilendirme yapıldı. Kontrol grubun da ise 50 hastaya sadece sözel bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirme öncesi her 2 gruptan Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeğini (STAI-S ve STAI-T) doldurmaları istendi. Bilgilendirme sonrası her 2 gruptan hastaların Durumluk Kaygı Ölçeğini tekrar doldurmaları istendi. Yine her 2 gruptan biyopsi sonrası ağrı düzeylerini Vizüel Analog Skalada (VAS) işaretlemeleri istendi. Veri girişi ve istatistiksel analiz SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Video ile bilgilendirilen grubun yaş ortalaması 44,8±13,2 yıl iken sözel bilgilendirme yapılan grubun yaş ortalaması 41,8±11,7 yıl tespit edildi. Tüm hastaların %86,0'ı evli, %60,0'nın eğitimi lise altı, %83,0'ı çalışmamakta, %58,0'nın geliri giderine denk, %69,0'nın kronik hastalığı var ve %75,0'nın ailede meme kanseri öyküsü olmadığı saptandı. Her iki grubun medeni durumu, eğitim düzeyi, gelir durumu, çalışma durumu, kronik hastalık varlığı ve ailede meme kanseri öyküsü varlığı benzer bulundu ( p>0,05). Eğitim düzeyi lise ve altında olan kadın hastalarda lise ve üzeri olan kadınlara kıyasla STAI-T değeri daha yüksekti (p0,05). Video ile bilgilendirme yapılan grupta bilgilendirme sonrası STAI-S düzeyi bilgilendirme öncesine kıyasla anlamlı yüksek bulundu (p0,05). Biyopsi sonrası her iki grupta VAS değeri düşük ve benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of watching an informational video before a core needle biopsy on anxiety in female patients scheduled for the biopsy. Materials and Methods: A total of 100 women aged 18-65, scheduled for breast tru-cut biopsy between February 1 2024 and May 1 2024 at Konya City Hospital, participated in the study. In this survey study, the patients were randomly divided into two groups of 50 each. In the experimental group, 50 patients were informed with both verbal information and multimedia-video presentation via mobile phone or computer prior to the breast tru-cut biopsy. In the control group, 50 patients received only verbal information. Before the information session, both groups were asked to complete the State and Trait Anxiety Inventory (STAI-S and STAI-T). After the information session, patients in both groups were asked to fill out the State Anxiety Inventory again. Additionally, after the biopsy, patients in both groups were asked to indicate their pain levels on the Visual Analog Scale (VAS). Data entry and statistical analysis were performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 software. Results: The average age of the group informed via video was 44.8±13.2 years, while the average age of the group informed verbally was found to be 41.8±11.7 years. It was determined that 86.0% of all patients were married, 60.0% had education below high school, 83.0% were not employed, 58.0% had an income equal to their expenses, 69.0% had chronic diseases, and 75.0% had no family history of breast cancer. The marital status, educational level, income status, employment status, presence of chronic diseases, and family history of breast cancer were found to be similar in both groups (p>0,05). In female patients with education below high school, the STAI-T score was higher compared to those with high school education and above (p0,05). In the group informed via video, the STAI-S level after the information session was found to be significantly higher compared to before the session (p0,05). After the biopsy, the VAS scores were low and similar in both groups (p>0,05).