Acil servise başvuran akut pulmoner ödem hastalarında beyin oksijenizasyonunun Near Infrared Spektroskopı (NIRS) ile değerlendirilmesi
Assessment of cerebral oxygenation using Near-Infrared Spectroscopy (NIRS) in patients presenting to the emergency department with acute pulmonary edema
  1. Tez No: 927698
  2. Yazar: DORUKHAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akut pulmoner ödem acil serviste sık karşılaşılan, hayatı tehlikeye sokan ve acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çalışmamızda akut akciğer ödemi olan hastaların beyin oksijenizasyonunu takip etmek için kullanılan Near Infrared Spektroskopi (NIRS) monitorizasyonunun akut akciğer ödeminde faydalı bir monitörizasyon yöntemi olarak kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza nefes darlığı şikâyeti ile acil servise başvuran 18 yaş ve üzeri erişkin hastalardan alınan anamnez ve hastalara yapılan fizik muayene sonrası akut pulmoner ödem tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), ek hastalık mevcudiyeti, kan basıncı, nabız, satürasyon, solunum sayısı, NIRS değeri, tam kan sayımı, BNP, troponin ve kan gazı tetkikleri olgu rapor formuna kaydedildi. Toparlanan veriler düzenlenerek istatistiksel analiz uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil olan hastaların ortalama yaşları 76±12 [77(41-97)] yıl idi ve hastaların (n:35) %55'i kadındı.
Özet (Çeviri)
AIM: Acute pulmonary edema is a common, life-threatening condition frequently encountered in the emergency department, requiring immediate treatment. The aim of our study was to evaluate the feasibility of using Near Infrared Spectroscopy (NIRS) monitoring for tracking cerebral oxygenation in patients with acute pulmonary edema as a potentially beneficial monitoring method. Materials and Methods: Our study included adult patients aged 18 and older who presented to the emergency department with complaints of shortness of breath and were diagnosed with acute pulmonary edema after obtaining their medical history and performing physical examination. The demographic data of the patients (age, gender), presence of comorbidities, blood pressure, pulse, saturation, respiratory rate, NIRS value, complete blood count, BNP, troponin levels, and blood gas results were recorded in case report forms. The collected data were organized and subjected to statistical analysis. Results: The mean age of the patients included in the study was 76±12 years [77(41-97)] and 55% (n=35) of the participants were female.