Çevrimiçi davranışsal pazarlama uygulamalarında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in online behavioral marketing applications
  1. Tez No: 927707
  2. Yazar: SEZER IRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ABANOZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
21. yüzyılda bilgi ve iletişim teknolojilerinin gösterdiği gelişim, toplumsal yaşam üzerinde de değişimleri beraberinde getirmektedir. İnternet kullanımının ve çevrimiçi dünyanın yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle birlikte çevrimiçi pazarlama sektörü de gelişim göstermekte, bu bağlamda verinin ve özellikle kişisel verinin sahip olduğu değeri artırmakta, bununla birlikte kişisel verilerin korunması da önem kazanmaktadır. Çevrimiçi davranışsal pazarlama uygulamalarının yoğun şekilde kişisel veri işlenmesini içermesi ve kişisel verilerin korunmasının temel hak niteliği de göz önüne alındığında, çevrimiçi davranışsal pazarlama uygulamaları kişisel verilerin korunması hukukunda özel bir öneme sahip olmalıdır. Tez çalışmamız ile çevrimiçi davranışsal pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi esnasında Türk hukuku ve Avrupa Birliği (AB) düzenlemeleri kapsamında uyulması gereken kurallar ve özellikle çevrimiçi davranışsal pazarlama uygulamalarının kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında hukuka uygunluğu incelenmektedir. Bu çerçevede çalışmamız özellikle anılan uygulamaların yasal işleme şartları ve genel ilkelerle uyumunu değerlendirerek mahremiyet açısından sahip olunabilecek sakıncaları ve mevzuattaki mevcut eksiklikleri tespit edebilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the development of information and communication technologies brings about changes in social life. With the use of the internet and the online world becoming an indispensable part of our lives, the online marketing sector is also developing, increasing the value of data and especially personal data in this context, and the protection of personal data is also gaining importance. Considering the fact that online behavioral marketing practices involve intensive processing of personal data and the fundamental right nature of personal data protection, online behavioral marketing practices should have a special importance in personal data protection law. This thesis examines the rules to be followed within the scope of Turkish law and European Union (EU) regulations during the realization of online behavioral marketing activities and especially the legality of online behavioral marketing practices within the scope of personal data protection law. In this framework, this thesis aims to emphasize the possible drawbacks in terms of privacy and the existing deficiencies in the legislation by evaluating the compliance of these practices with legal processing conditions and general principles.