Sayıların ondalık gösterimi konusunda ters yüz öğrenme modelinin 5.sınıf öğrencilerin kavramsal anlamasına, öğrenmede kalıcılığa ve matematik dersine bağlılığına etkisi
The effect of the flipped learning model of decimal representation of numbers on fifth grade students' conceptual understanding, retention and engagement in the mathematics course
- Tez No: 927708
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, ters yüz öğrenme modelinin 5. sınıf öğrencilerinin“Ondalık Gösterimler”konusundaki kavramsal anlama düzeyine, kalıcılığa ve derse bağlılığına etkisini incelemektir. Araştırma modeli olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesindeki bir devlet ortaokulunun 5. sınıfında öğrenim gören 98 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunda 50 öğrenci, kontrol grubunda da 48 öğrenci bulunmaktadır. Deneysel uygulama, 4 hafta içerisinde toplam 20 derste tamamlanmıştır. Bu süreçte, deney grubunda ters yüz öğrenme modeli (TYÖM) ile kontrol grubunda mevcut öğretim yöntemi ile dersler yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ondalık Gösterimler Kavramsal Anlama Testi”,“Kalıcılık Testi”ile“Matematik Dersine Bağlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Veri toplama araçları gruplara ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubunda uygulanan TYÖM'nin,“Ondalık Gösterimler”konusunun öğretiminde öğrencilerin kavramsal anlamalarını anlamlı düzeyde artırdığı saptanmıştır. Ayrıca, deney grubunun kalıcılık testi puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Son olarak, deney grubunun matematik dersine yönelik bağlılık düzeylerini kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the flipped learning model on the level of conceptual understanding, retention, and engagement in the subject of“Decimal Representations”of 5th grade students. A quasi-experimental design with a pre-test and post-test control group was adopted as the research model. The sample of the research consists of 98 students who are studying in the 5th grade of a public secondary school in Sandıklı district of Afyonkarahisar province in the 2022-2023 academic year. There are 50 students in the experimental group and 48 students in the control group. The experimental application was completed in a total of 20 lessons within 4 weeks. The lessons were conducted using the flipped learning model (FLM) in the experimental group and the current teaching method in the control group. The“Conceptual Understanding Test for Decimal Representations”,“Permanence Test”, and“Engagement Scale to Mathematics Course”were used as data collection tools. The data collection tools were applied to the groups as pre-test and post-test. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 17.0 package program. As a result of the study, it was determined that the FLM applied to the experimental group significantly increased students' conceptual understanding in teaching the subject of decimal notation. In addition, it was found that the retention test scores of the experimental group were significantly higher than those of the control group. Finally, it was found that the experimental group significantly increased their commitment to the mathematics course compared to the control group.