Çevrimiçi davranışsal pazarlamanın tüketici davranışları üzerindeki etkileri ve kişisel verilerle ilişkisi
The effects of online behavioral advertising on consumer behaviour and it's relationship to data privacy
- Tez No: 380735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küresel rekabet kuruluşları, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için onları daha yakından tanımak, istek ve beklentilerini anlamak üzere satın alma tercihlerine yön veren davranışlarını ayrıntılı bir biçimde izlemeye yönlendirmiştir. Bu çerçevede ürün ve hizmetlerin tasarımı, üretimi, müşterilere sunulması ve satış sonrası hizmetlerin verilmesi sürekli bir gelişim göstermiştir. Mevcut ve hedef müşteri kitlelerinin gelecekteki beklentilerini daha hızlı ve önce fark edebilenler rekabet güçlerini arttırmış; müşterilerine gelecek beklentilerini karşılayabilecek değeri sunabilmeyi sürdürebilenler lider konumlarını koruyabilmişlerdir. Müşteri gelecek beklentilerinin sağlıklı tahmin edilmesi, müşterilerin daha iyi, daha yakından tanınması ile mümkündür. Pazarlama kavramı ve uygulamalarının ortaya çıkışı ile bu konu üzerinde daha fazla çalışılan bir alan olmuştur. Özellikle bilgi teknolojilerinin gelişimi ile tüketici davranışlarının izlenerek, satın alma kararlarını oluşturan kişisel davranış biçimlerinin değerlendirilebilmesi mümkün olmuştur. Böylece ürün ve hizmetlerin, internet ortamında, müşterilerin belirlenmiş profillerine göre özel olarak sunumu ve satışı küresel ölçekte yaygınlaşmıştır. Bunun faydası hem ürün ve hizmeti sunanlar hem de onu almayı planlayan tüketiciler için verimlilik artışı ve etkililik getirmesidir. Ancak diğer taraftan bu uygulamalar tüketicilerin bireysel mahremiyetlerinin ihlali riskini de gündeme getirmiştir. Bu riskin minimize edilebilmesi başta ABD ve AB olmak üzere çeşitli yasalar, yönetmelikler ve özdenetim amaçlı sözleşme benzeri araçların gündeme getirilmesi, uygulanması ve bu uygulamalardan dersler çıkartılarak sürecin iyileştirmesi ile sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu konudaki önleyici yasal ve özdenetim alt yapısı ülkemizde ABD ve AB'ye göre oldukça iyileştirmeye açık bir alandır.
Özet (Çeviri)
Global competition have led organizations to track the behaviours of their customers closer and in detail to understand them better, to discover their needs and expectations that affect their purchasing preferences. In this context the design, production, marketing, promotion and after sales management of products and services have been developing since then. The ones who is able to estimate the future expectations of the current and potential customers earlier and faster were able to strenthen their competitive advantages; and the ones who were able to sustain to offer the values that meet the future expectations of their customers have continued to protect their leadership position. The future expectations of the customers can be estimated better if we can know more about them. This has become an area where product and service providers paid more attention as marketing concepts, principles and implementation came into the scene. The tracking the behaviors of the consumers enabled the assessment of the individual behavioral styles that purchasing decisions of the individuals are based upon. This has lead worldwide to a tailored proposal of the products and services in the internet environment to each customer in accordance with their tracked-profiles worldwide The benefit created out this process is the increase in effectivity and efficiency both for the provider and the customer as well. Though on the other hand such implementations bring up the risk of infringement of privacy of consumers. To minimize such a risk, various tools like legislations, regulations and self-assessment frameworks have been proposed, passed and entered into force by relative parliaments and other relative institutions in USA and EU; and have been being improved further upon feedbacks from the stakeholders. In this respect, legislative framework in Turkey is an area for improvement regarding the existance of comprehensive preventive regulations, frameworks and self-assessment substructures.