İlkokul öğretmenlerinin kişilik özellikleriyle yaşam boyu öğrenme eğilim ve yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personality traits, lifelong learning tendencies and competencies of primary school teachers
  1. Tez No: 927716
  2. Yazar: ÖZLEM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER, PROF. DR. GÜLDEN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin kişilik özellikleriyle yaşam boyu öğrenme eğilim ve yeterlik algıları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın katılımcı grubunu Türkiye'nin çeşitli illerinde görev alan 431 ilkokul kademesinde çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu çalışmada ilkokul öğretmenlerinin; cinsiyet, medeni durum, yaş, çalıştığı okul türü, en son mezun olduğu eğitim düzeyi, öğretmenlik branşı, mesleki deneyim yılı özellikleri açısından çeşitlilik oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği, Yaşam Boyu Öğrenme Yeterlilikleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analiz edilme sürecinde SPSS IBM 26.0 ve Jamovi programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilim ve yaşam boyu öğrenme yeterlik algıları yüksek bulunmuştur. İlkokul öğretmenlerinin beş faktör kişilik özelliklerinden“Özdenetim-Sorumluluk”kişilik özellikleri ön plana çıkmıştır. Ayrıca korelasyon sonuçlarına göre; ilkokul öğretmen grubunun yaşam boyu öğrenme yeterlik düzeyi ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri düzeyi pozitif yönde ilişkilidir. Yaşam boyu öğrenme yeterliği ile beş faktör kişilik ölçeği alt boyutlarının ilişkileri ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile beş faktör kişilik ölçeği alt boyutlarının ilişkileri ayrı ayrı karşılaştırıldığında ortak sonuç olarak; yalnızca“nevrotiklik”alt boyutu ile negatif yönde anlamlı bir ilişki varken, diğer dört alt boyutta (dışadönüklük, gelişime açıklık, özdenetim-sorumluluk, uyumluluk) pozitif yönde anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between primary school teachers' personality traits and their tendencies and competency perceptions of lifelong learning. The participant group consists of 431 primary school teachers working in various provinces of Turkiye. In this study, the group was divided in terms of gender, age, marital status, school type, education level, teaching branch, and years of professional experience. As the data collection tools, Personal Information Form, Big-Five Inventory, Lifelong Learning Tendencies Scale, and Lifelong Learning Competencies Scale were used. In addition, SPSS IBM 26.0 and Jamovi programs were utilized to analyze the data. As a result, the primary school teachers' tendencies and competency perceptions of lifelong learning were found to be high.“Self-control & responsibility”among the five-factor personality traits came to the forefront. Also, according to the correlation results, the lifelong learning competency level and lifelong learning tendency level of the primary school teachers were seen to be positively related. When the relationships between lifelong learning competencies and the sub-dimensions of the big-five inventory and the relationships between lifelong learning tendencies and the sub-dimensions of the big-five inventory were compared separately, it was observed that there was a significant negative relationship only with the“neuroticism”sub-dimension while there was a significant positive relationship with the other four sub-dimensions (extraversion, openness to development, self-control&responsibility, agreeableness).