Süleyman Tevfik'in 'Süt ve Mamulatı' adlı eserinin günümüz türkçesine aktarımı ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of Süleyman Tevfik's work named 'Milk and Its Products' into today turkish
- Tez No: 927726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Gastronomi alanında çok önemli bir yere sahip olan süt ve sütten üretilen birçok ürün mevcuttur. Geçmişte de günümüzde olduğu gibi süt ve süt ürünleri beslenme alanında önemli bir yere sahipti. Bugünkü modern yöntemlerin kullanılmaya başladığı yıllardan günümüze çok hızlı bir değişim söz konusu olmuştur. Temelde ne gibi farklılıklar olduğunu daha iyi anlamak için o dönemlerde yazılmış olan ve alanında ilk örneklerden olan eserleri günümüz Türkçesine çevirmek faydalı olacaktır. Bu anlayışla yaklaşık yüz yıl önce Süleyman Tevfik tarafından dönemin modern süt işleme yöntemleri derlenerek yazılmış olan 'Süt ve Mamulatı' eseri günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Çalışmanın amacı, süt ve süt ürünlerinin üretim sürecinde geleneksel yöntemlerden modern üretime geçiş sürecini kayıt altına almış olan eserlerden birini günümüz Türkçesine kazandırmaktır. Bütüncül bir bakışla değerlendirerek günümüz üretim teknolojileriyle ilgili oldukları noktaları ortaya koymaya çalışmaktır. Süt ürünlerinin üretim sürecinin nasıl bir temele dayandığını ortaya koyan eser bilimsel gelişmelerin ve modernleşmenin hız kazandığı Cumhuriyetin ilk yıllarına tekabül ettiğinden ayrı bir öneme sahiptir. Eserin birebir Latin harflerinden oluşan günümüz alfabesine çevirisi, üretim şekillerinin değerlendirilmesi yoluyla eseri günümüz Türkçesine kazandırmak günümüz üretim teknolojisiyle karşılaştırmak ve geleneksel ile modern teknolojiler arasında köprü kurmak isteyen araştırmacılar açısından faydalı olacaktır. Son dönem Türk ve dünya mutfaklarının üretimden sunuma uzanan gastronomi macerası giderek daha önem kazanmıştır. Bu noktada Türk mutfağının dünya içerisinde hatırı sayılır bir yeri olmasına karşın hak ettiği yeri alabilmesi için her alanda çalışmalar sürmektedir. Yapılan çalışmanın gelenekselden moderne geçişin ilk ürünlerinden sayılabilecek eserle süt ve süt ürünleri alanında Türk mutfağının geçmişine ışık tutmanın yanında yapılacak sonraki çalışmalara ışık tutması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many products produced from milk and milk, which has a very important place in the field of gastronomy. In the past, as today, milk and dairy products had an important place in the field of nutrition. There has been a very rapid change since the years when today's modern methods began to be used. In order to better understand the fundamental differences, it would be useful to translate the works written in those periods, which were among the first examples in their field, into today's Turkish. With this understanding, his work titled 'Milk and Products', written by Süleyman Nazif about a hundred years ago by compiling the modern milk processing methods of the period, was translated into today's Turkish. The aim of the study is to bring into today's Turkish one of the works that recorded the transition from traditional methods to modern production in the production process of milk and dairy products. It aims to reveal the points related to today's production technologies by evaluating them from a holistic perspective. The work, which reveals the basis on which the production process of dairy products is based, has a special importance because it corresponds to the first years of the Republic, when scientific developments and modernization accelerated. A literal translation of the work into today's alphabet, which consists of Latin letters, will be useful for researchers who want to translate the work into today's Turkish through evaluation of its production methods, compare it with today's production technology, and build a bridge between traditional and modern technologies. Recently, the gastronomy adventure of Turkish and world cuisines, from production to presentation, has become increasingly important. At this point, although Turkish cuisine has a considerable place in the world, efforts are continuing in every field to ensure that it can take the place it deserves. We hope that the study will shed light on the history of Turkish cuisine in the field of milk and dairy products, as well as shed light on future studies that can be considered as one of the first products of the transition from traditional to modern.