Süleyman Tevfik (hayatı-sanatı-eserleri)
Süleyman Tevfik (life-art-works)
  1. Tez No: 634936
  2. Yazar: AYKUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Türk edebiyatında 1908 yılından sonra birçok türde değişimler yaşanmıştır. Bu değişimler beraberinde yeni çalışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Roman, hikâye, masal gibi birçok türde yazılan eserler dönem itibariyle halkın ilgisini çekmiştir. Bununla birlikte bu dönemde en dikkat çeken gelişme gazetecilik alanında yaşanmıştır. Birçok gazetenin bulunduğu bu dönemde yazarlar siyasî ve edebî düşüncelerini gazeteler aracılığıyla halka ulaştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca yazarlar eserlerini gazetelerde tefrika şeklinde yayımlamıştır. Süleyman Tevfik, II. Meşrutiyet dönemi içerisinde yer alan en üretken yazarlardan biridir. Arapça, Farsça ve Fransızcayı ileri düzeyde, İtalyanca ve Ermeniceyi orta düzeyde bilen Süleyman Tevfik dil, din, edebiyat, yemek, ziraat ve sözlükbilim gibi çeşitli alanlarda 185 eser kaleme almıştır. Bununla birlikte Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte yazmış olduğu masallar sayesinde halkın okuryazarlık oranını artırma noktasında çabaları olmuştur. Bu çalışmanın amacı, çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Süleyman Tevfik'in hayatını, sanatını ve eserlerini birçok açıdan ele alıp incelemektir. Ayrıca yazarın bilinmeyen eserlerini ve yönlerini gün ışığına çıkarmaktır. Bu doğrultuda çalışma, Süleyman Tevfik'in yaşamış olduğu dönemin edebî ve fikrî görünümünün anlatıldığı“Giriş”kısmı dışında dört ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been many changes in Turkish literature after 1908. These changes have led to the appearance of new studies. Works written in many genres such as novels, stories, and tales have attracted the attention of the public due to the period they were living in. Together with that, the most attractive development in this period was faced in the sphere of journalism. In this period where there were many newspapers, writers' purpose was spreading their political and literary thoughts to the public through newspapers. In addition, the authors published their works in newspapers in serial form. Süleyman Tevfik is one of the most productive writers in the IInd Constitutionalism period. Having an advanced level of Arabic, Persian, and French, and an intermediate level of Italian and Armenian, Süleyman Tevfik wrote 185 works in various fields such as language, religion, literature, food, agriculture, and lexicology. Besides that, starting from the proclamation of the Republic he made efforts to increase the literacy rate of the people thanks to the folk tales he wrote. The purpose of this study is to examine the life, art, and works of Süleyman Tevfik, who has a versatile personality, from many angles. It is also to make people acquainted with unknown works and aspects of the author. In this direction, the study consists of four main sections, except the“Introduction”part, in which the literary and intellectual appearance of the period Süleyman Tevfik lived in is explained.