Çok kriterli karar verme yöntemleri ile ürün yerleşiminde önemli olan kriterlerin belirlenmesi ve lojistik süreçler içerisinde depo yönetiminde süreç geliştirme
Determination of important criteria in product placement with multi-criteria decision making methods and process development in warehouse management within logistic processes
- Tez No: 927739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR YARLIKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Lojistik süreçlerinin etkinliği, depolama süreçlerinin yönetimi ile doğrudan ilişkilidir. Uygun bir şekilde yönetilmeyen depolama faaliyetleri, işletmelere zaman kaybı ve yüksek maliyetler getirebilir. Bu nedenle, işletmelerin depolama yöntemlerini dikkatlice planlaması, süreç iyileştirme anlayışının benimsenmesi ve depo yönetimi anlayışlarını geliştirmesi önemlidir. Depolama alanlarının optimizasyonu, etkili depo yönetiminin sağladığı avantajlardan biridir. Ürün yükleme ve boşaltma süreçlerindeki iyileştirmeler, depolama işlemlerinin optimizasyonunu destekleyerek olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu çalışmada, üretim ve depo yönetimi sisteminde depo alanlarındaki ürün yerleşimi sorununlarına çözmek geliştirilebilmek amacıyla, (ÇKKV) Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri kullanılıp optimize yapma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın başlangıcında, literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasına ek olarak Lojistik sektöründe çalışan uzman kişiler ile görüşmeler yaparak değerlendirme kriterleri olarak Ürünün Paket Alanına Uzaklığı, Muhafaza Koşulları, Analiz Süreci, Ürünün Gün İçerisindeki Hareket Sıklığı, Erişim Durumu, Ürün Hacmi unsurları belirlenmiştir. ÇKKV tekniklerinin uygulanabilmesi için gerekli kriter ağırlıkları, işletmedeki uzmanlarla yapılan odak grup görüşmeleri ile oluşturulmuştur. Bu çalışmada ABC analizi Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden Bulanık Swara Yöntemi, Bulanık Aras Yöntemi kullanılmıştır. İlgili yöntemlerin uygulanması doğrultusunda, ürün özelliklerine ve depo alanını en uygun yerleşim düzeni belirlemek için ürün yerleştirmede önemli kriterler ve önem dereceleri, bu kriterlere istinaden ürün alternatiflerinin önem düzeylerine göre değerlendirilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of logistics processes is directly related to the management of storage processes. Storage activities that are not managed properly can lead to high costs and a waste of time for businesses. Therefore, it is important for enterprises to carefully plan their storage methods, adopt a process improvement approach and improve their warehouse management understanding. Optimization of storage areas is one of the advantages provided by effective warehouse management. Improvements in product loading and unloading processes support the optimization of storage processes, ensuring positive results. Optimization methods was applied, using (MCDM) Multi Criteria Decision Making Methods in order to solve product placement problems in warehouse areas in the production and warehouse management system in this study. First, a literature review was conducted. In addition to literature review, by interviewing experts working in the logistics sector, the Distance of the Product to the Package Area, Storage Conditions, Analysis Process, Frequency of Movement of the Product During the Day, Accessibility, Product Volume elements were determined as evaluation criteria. The necessary criteria weights for the implementation of Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) techniques have been established through focus group interviews with experts in the enterprise. In this study, Fuzzy Swara Method, one of the ABC analysis Multi-Criteria Decision-Making Methods, Fuzzy Aras Method was used. As a result of the application of these techniques, important criteria and degrees of importance in product placement, evaluation of product alternatives based on these criteria according to their importance levels were examined in order to determine the most appropriate layout for the warehouse area and product characteristics produced.