Türkiye'deki yüksek din öğretiminin gelecek vizyonu
Future vision of higher religious education in Turkey
- Tez No: 927741
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Türkiye'deki Yüksek Din Öğretiminin Gelecek Vizyonu”adlı araştırma; Türkiye'de yapılmakta olan Yüksek Din Öğretiminde ortaya konulmak istenen gelecek vizyonunun ne olduğunu bulma çabasını içermektedir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Dünya ve Avrupa'da yükseköğretimin ortaya çıkışı üniversite kavramının kökeninden yola çıkarak anlatılarak ilk üniversitelerin neler olduğu da tarihsel perspektifle ele alınmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Türkiye'de Darülfünun' la başlayan yükseköğretim süreci ve günümüze kadar yapılan üniversite reformlarıyla varılmaya çalışılan sonuçlar üzerinde durularak birinci bölüm tamamlanmıştır. İkinci bölümde; Yüksek Din Öğretiminin Hz. Peygamber döneminden medreselerin kapatıldığı döneme kadar olan tarihsel seyirle başlanmış, Cumhuriyet'in kuruluş süreci ve Tevhid-i Tedrisat kanunun kabulüne kadar olan süreç ve Cumhuriyet sonrasında yürütülen din eğitimi politikaları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde; günümüz Türkiye'sinde yükseköğretimin nitelik nicelik sorunu, yükseköğretimde kalitenin yakalanabilmesi için gerekli şartların neler olduğu, Yüksek Din Öğretiminde mevcut durumun analizi yapılarak yeniden yapılanma ve gelecek vizyonu için yapılması gereken çalışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The research titled“Future Vision of Higher Religious Education in Turkey”includes an effort to find out what the future vision is that is desired to be put forward in higher religious education in Turkey. In the first part of the study consisting of three parts, the emergence of higher education in the World and Europe is explained starting from the origin of the concept of university and what the first universities are is tried to be addressed with a historical perspective. At the same time, the first part is completed by focusing on the higher education process that started with Darülfünun in Turkey and the results that are tried to be reached with the university reforms that have been carried out until today. In the second part; the historical course of higher religious education from the time of Hz. Prophet to the period when the madrasahs were closed is started, the foundation process of the Republic and the process until the acceptance of the Tevhid-i Tedrisat law and the religious education policies carried out after the Republic are discussed. In the third and last part; the quality and quantity problem of higher education in today's Turkey, the conditions required for achieving quality in higher education, the current situation in higher religious education are analyzed and the studies that need to be done for restructuring and future vision are discussed.