İleri üretim teknolojilerinin performans değerlendirmesi: KEMIRA M yöntemi kullanılarak otomotiv sektöründe robot teknolojisi üzerine bir çalışma
Performance evaluation of advanced manufacturing technoloies: A study on robot technology in the automotive sector using the KEMIRA M method
- Tez No: 927745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR YARLIKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Otomotiv sektörü, Endüstri 4.0 devrimiyle birlikte büyük bir dönüşüm geçirerek ileri üretim teknolojilerinin entegrasyonunu benimsemiştir. Bu tez çalışması, otomotiv sektöründe kullanılan robot teknolojilerinin performansını değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada, Kemira-M yöntemi kullanılarak dört farklı robot teknolojisinin etkinlik, verimlilik, maliyet etkinliği ve sürdürülebilirlik açısından karşılaştırmalı analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, öncelikle ileri üretim teknolojilerinin genel çerçevesi ele alınmış, otomotiv sektöründe kullanım alanları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu teknolojiler arasında robot teknolojilerinin üretim süreçlerindeki etkileri, kalite iyileştirme, maliyet azaltma ve esneklik artırma gibi parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, belirlenen iç ve dış kriterler doğrultusunda her bir alternatifin performansı KEMIRA-M yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, en iyi performansı sergileyen alternatifin A3 olduğu tespit edilmiştir. A3 alternatifinin öne çıkmasında özellikle düşük ürün maliyeti, düşük kusurlu üretim oranı ve yüksek imalat işlem hızı gibi iç kriterlerdeki üstün performansı etkili olmuştur. Ayrıca, dış kriterlerden toplam stok maliyetinin düşük olması ve hurda oranının minimize edilmesi de A3 alternatifini diğerlerinden ayıran önemli faktörlerdir. Bu tez, ileri üretim teknolojilerinin performans kriterlerine dayalı bir analiz sunarak, otomotiv sektöründeki profesyoneller ve karar vericiler için değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Çalışma hem teorik hem de uygulamalı yönleriyle sektöre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The automotive industry has undergone a significant transformation with the advent of the Industry 4.0 revolution, adopting the integration of advanced manufacturing technologies. This thesis aims to evaluate the performance of robotic technologies used in the automotive sector. Using the KEMIRA-M method, a comparative analysis of four different robotic technologies was conducted in terms of efficiency, productivity, cost-effectiveness, and sustainability. Within the scope of the research, the general framework of advanced manufacturing technologies was first addressed, and their applications in the automotive industry were examined in detail. Among these technologies, the impacts of robotic technologies on production processes were assessed based on parameters such as quality improvement, cost reduction, and increased flexibility. As a result of this study, the performance of each alternative was analyzed using the KEMIRA-M method, considering the defined internal and external criteria. The analyses revealed that the alternative A3 demonstrated the best performance. The prominence of the A3 alternative was attributed to its superior performance in internal criteria such as low product cost, low defective production rate, and high manufacturing process speed. Additionally, external criteria such as reduced total stock cost and minimized scrap rate further distinguished the A3 alternative from others. This thesis provides an analysis based on performance criteria of advanced manufacturing technologies, offering valuable insights for professionals and decision-makers in the automotive sector. The study aims to contribute to the field both theoretically and practically.