Roma İmparatorluk Çağı'nda atlı yarışmalar (MS I.-VII. yüzyıllar)
Equestrian competitions in the the Roman imperial period (Ist-VIIth centuries AD)
  1. Tez No: 927747
  2. Yazar: AYŞE NUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN UZUNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Atlı yarışmalar, ilk olarak Yunan dünyasında gerçekleştirilen agonistik festivallerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Romalılar ise atlı yarışmaları muhtemelen Etrüsklerden almıştır. Yunan dünyasında hem binicili hem de sürücülü atlı yarışmalar düzenlenirken Roma İmparatorluğu'nda ise genel olarak sadece atlı araba yarışmaları düzenlenmiştir. Söz konusu yarışmalar, Roma İmparatorluk Dönemi'nde kamu tarafından finanse ve organize edilen profesyonel etkinlikler hâline gelmiştir. Yarışmalar için circus veya hipodrom olarak anılan özel sportif mekânlar tesis edilmiştir. Roma dünyasında kitleleri peşinden sürükleyen etkinlikler hâline gelen atlı araba yarışmaları, toplum içerisinde yeni bir güç odağının doğuşuna da zemin hazırlamıştır. Hizip, parti, demos gibi farklı isimlerle de anılan bu oluşum, Maviler ve Yeşiller olarak bilinen taraftar gruplarıydı. Roma dünyasında yarışmalara gösterilen ilgiye paralel olarak taraftar gruplarının da önemi artmış, bu gruplar sonraki dönemlerde siyaset ve toplumu yönlendirebilecek potansiyel kazanmışlardır. Bu bağlamda atlı araba yarışmaları Roma dünyasında sadece bir eğlence aracı olmaktan çıkıp siyasi ve sosyal sonuçları olan organizasyonlara dönüşmüştür. Bu çalışmada, Roma İmparatorluğu'nda MS I. ve VII. yüzyıllar arasında gerçekleştirilen atlı araba yarışmaları ele alınmış; yarış mekânları, unsurları, yarışmalar ve bu yarışmaların siyasi kurumlar ve toplum yaşantısı üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Horse races first emerged as part of agonistic festivals held in the Greek world. The Romans probably took their horse races from the Etruscans. While horse races with both riders and drivers were held in the Greek world, in the Roman Empire only horse-drawn chariot races were generally held. These competitions became professional events financed and organized by the state during the Roman Imperial Period. Special sports venues called circus or hippodrome were established for the competitions. Horse-drawn chariot racings, which became events that attracted the masses in the Roman world, also paved the way for the emergence of a new power focus within society. This formation, also known by different names such as faction, party, demos, were the supporter groups known as the Blues and the Greens. In parallel with the interest shown in competitions in the Roman world, the importance of supporter groups also increased, and these groups gained the potential to direct politics and society in later periods. In this context, horse-drawn chariot competitions ceased to be a mere means of entertainment in the Roman world and turned into organizations with political and social consequences. In this study, horse-drawn chariot races held in the Roman Empire between the 1st and 7th centuries AD. are discussed; race venues, race elements, competitions and the effects of these competitions on political institutions and social life are tried to be explained.