Türkiye'de dijital para fiyat dalgalanmaları ve BİST100 borsa endeksi arasındaki finansal bulaşma: DCC-GARCH analizi
Financial contamination between digital money price fluctuations and BIST100 stock exchange index in Turkey: DCC-GARCH analysis
  1. Tez No: 927751
  2. Yazar: TUĞÇE KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Blok zincir teknolojisi ve Bitcoin'in ardından oynaklığı yüksek birçok kripto paranın finansal varlık olarak yatırım seçenekleri arasına girmesi finansal piyasalardaki çeşitliliği artırmıştır. Kripto paralar fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalar nedeniyle yüksek risk taşımasıyla birlikte yüksek getiri oranları nedeniyle yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Bununla birlikte borsa endeksleri, hisse senetleri gibi geleneksel yatırım araçlarıyla birlikte bulundukları portföylerin başarı performansı ve bu geleneksel yatırım araçlarıyla aralarındaki etkileşim ve bulaşma ilişkisi yatırımcılar için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı geleneksel yatırım araçlarından biri olarak borsada işlem gören en yüksek yüz hisse senedinin oluşturduğu BİST100 borsa endeksi ile en yüksek işlem hacmine sahip kripto paralardan seçilen Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Stellar ve Binance Coin arasındaki oynaklık ilişkisinin ampirik olarak incelenmesidir. Böylece bu varlıklardan herhangi birinde doğan bir şokun diğerleri üzerindeki yayılımının yönü, boyutu ve sürekliliği hakkında yatırımcıya yol gösterici olması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ampirik analizinde çok değişkenli GARCH modellerinden finansal varlıkların getirileri arasındaki dinamik korelasyonun da tahmin edilmesine olanak sağlayan DCC-GARCH modeli kullanılmıştır. Türkiye finansal piyasalarının geçtiğimiz altı yılını kapsayan 09.11.2017-29.12.2023 gözlem dönemine ait günlük verilerle tahmin edilen modelden elde edilen sonuçlar hem borsa endeksinin hem de kripto paraların oynaklığı yüksek finansal varlıklar olduğunu göstermektedir. Ayrıca borsa tarafı ile kripto paralar arasında karşılıklı olarak oynaklık aktarımı olduğu ve bu sürecin piyasada kalıcı bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kripto paralar arasından yalnızca Stellar'ın BİST100 üzerinde oynaklık yayan bir etkisi tespit edilememiştir. Son olarak, BİST100 ile tüm kripto paralar arasındaki korelasyon ilişkisi pozitif yönlü ve güçlü bağlantılara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Following the rise of blockchain technology and Bitcoin, many highly volatile cryptocurrencies have emerged as investment options in financial markets, increasing their diversity. Cryptocurrencies attract the attention of investors because, despite their high risk due to extreme price fluctuations, they offer high potential returns. However, the performance of portfolios that include cryptocurrencies alongside traditional investment instruments, such as stock market indices and stocks, is of significant importance to investors. Additionally, the interaction and volatility relationship between cryptocurrencies and these traditional investment tools are crucial for making informed investment decisions. The aim of this study is to empirically examine the volatility relationship between the BIST100 stock market index, which consists of the hundred highest-performing stocks traded on the Turkish stock exchange as a traditional investment instrument, and Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Stellar, and Binance Coin selected as some of the cryptocurrencies with the highest trading volumes. The goal is to guide investors regarding the direction, magnitude, and persistence of the spread of shocks originating from any of these assets to others. For the empirical analysis, the DCC-GARCH model was employed. This model, part of the multivariate GARCH family, allows the estimation of dynamic correlations between the returns of financial assets. The study analyzed daily data from the observation period of November 9, 2017, to December 29, 2023, covering the last six years of Turkish financial markets. The results obtained from the model indicate that both the stock market index and cryptocurrencies are highly volatile financial assets. It was also observed that there is a mutual transfer of volatility between the stock market and cryptocurrencies, and this process has a lasting effect on the market. Among the cryptocurrencies analyzed, only Stellar did not exhibit a volatility-spreading effect on the BIST100 index. Lastly, the correlation relationship between the BIST100 index and all the cryptocurrencies studied revealed positive and strong connections.