Mermi çekirdeklerinin geometrisi değiştirilerek performansının arttırılması
Increasing performance by changing the geometry of bullet cores
  1. Tez No: 927752
  2. Yazar: ENDER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, geometrik olarak benzersiz bir tasarıma sahip olan 9×19 mm merminin kinetik enerjisinin tamamını, delme (penetrasyon) yeteneğini kaybetmeden hedefe aktarmaktır. Bu sayede, günümüz dünyasında artan asimetrik güvenlik tehditleri karşısında, yeni tasarlanan mermi çekirdeği güvenlik güçlerine bir“kuvvet çarpanı”olarak eklenebilir. Çalışmada, mevcut kullanılan mermiler ve yeni tasarlanan mermilerin insan dokusuna nüfuz etme faktörleri, ANSYS Explicit Dynamic sonlu elemanlar modeli kullanılarak incelenmiştir. İnsan dokusunu simüle etmek amacıyla %10'luk balistik jelatin kullanılmıştır. Öncelikle, yeni tasarlanan ve hâlihazırda kullanılan 9×19 mm mermi çekirdeklerinin balistik jelatin üzerindeki nüfuz etme faktörleri sonlu elemanlar yöntemi (SEY) ile sayısal olarak modellenmiştir. Sonrasında, yapılan bu sayısal analiz deneysel olarak da doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yeni tasarıma sahip merminin insan dokusunu simüle eden balistik jelatine daha fazla hasar verdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu yeni mermi tasarımının hedefe ilettiği enerji miktarının daha yüksek olduğu ve hedefte oluşturduğu tahribatın daha yıkıcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to transfer all the kinetic energy of the 9×19 mm bullet, which has a geometrically unique design, onto the target without losing its penetration ability. In this way, the newly designed bullet core can be added to the security forces as a“force multiplier”in today's world's increasingly asymmetric security threats. The study examined the penetration effects of the currently used bullets and the newly designed bullets on human tissue using the ANSYS Explicit Dynamic finite element model. 10% ballistic gelatin was used to simulate human tissue. First, the penetration effects of the newly designed and currently used 9×19 mm bullet cores on ballistic gelatin were numerically modeled with the finite element method (FEM). Afterwards, this numerical analysis was also verified experimentally. According to the obtained results, it was observed that the bullet with the new design caused more damage to the ballistic gelatin. In addition, it was determined that the amount of energy transmitted to the target by this new bullet design was higher and the effects it created on the target were more destructive.